Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Z KUL-em - za pan brat

13-06-2014

Powiat Lubelski będzie współpracować z kolejną lubelską uczelnią. Rok temu samorząd powiatowy zawarł porozumienie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Teraz podobną współpracę nawiąże z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Oficjalne podpisanie umowy nastąpi w poniedziałek 16 czerwca podczas wspólnej konferencji, która odbędzie się o 10.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublinie. W imieniu powiatu dokument podpisze starosta Paweł Pikula, a KUL będzie reprezentować rektor tej uczelni ksiądz prof. Antoni Dębiński. 
 
- Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych kontaktów z UMCS i mamy nadzieję, że nie inaczej będzie w przypadku drugiego naszego uniwersytetu - mówi starosta Pikula. Jego zdaniem powinny na tym skorzystać przede wszystkim szkoły, których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski. Uczelnia będzie też mogła zaoferować szerszą ofertę, nie tylko edukacyjną, dla pracowników samorządowych, którzy mogliby korzystać z kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych. Obydwie strony chcą także w przyszłości przygotowywać wspólne projektu edukacyjne, a o środki na ich realizację starać się, na przykład w funduszach unijnych. 
 
Oprócz samorządowców z poszczególnych gmin i przedstawicieli, szkół do udziału w poniedziałkowej konferencji zostali zaproszeni przedsiębiorcy, którzy również mogą skorzystać na współpracy z KUL-em. - Podczas spotkanie zostanie przedstawiona oferta naszych placówek oświatowych i propozycja uczelni, ale ma to być tylko początek. Porozumienie, które podpiszemy ma bowiem charakter intencyjny. O wypełnienie dokumentu treścią muszą już zadbać sami zainteresowani - tłumaczy Paweł Pikula. 
 
Oceniając dotychczasową współpracę z UMCS starosta lubelski przyznaje, że na razie nie przyniosła ona spektakularnych sukcesów, ale obydwie strony cały czas realizują wspólne przedsięwzięcia, na przykład przy okazji tegorocznego jubileuszu uniwersytetu. Jego zdaniem kontakty z uczelniami powinny być bardziej efektywne w najbliższym czasie, gdy wspólnie z samorządem powiatowym będą się one mogły starać o środki z nowego unijnego budżetu. Według Pawła Pikuli optymistyczne jest to, że obydwa uniwersytety nie zamykają się w swoich murach, lecz wychodzą na zewnątrz, szukając partnerów w różnych środowiskach, w tym w placówkach powiatowych. Mogą w nich znaleźć nie tylko potencjalnych kandydatów na prowadzone zajęcia, ale także dostosowywać ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb lokalnego rynku.
Powrót