Regionalny System Ostrzegania

Od 1 stycznia 2015 roku możemy za pośrednictwem telefonów komórkowych (smartfonów) i  telewizorów uzyskać informacje dotyczące ostrzeżeń o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO). 
 
Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też za pośrednictwem telewizji i specjalnie dostosowanych aplikacji na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.
 
Planowane jest również, wprowadzenie w aplikacji na telefony komórkowe opcji „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację (dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych).
 
Jak to działa
Komunikat zostaje wytworzony przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.
Ostrzeżenie pojawia się:
na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
 
W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
 
W komórce
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem
Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod tym linkiem
Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem.
 Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.
Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:
  • Poradnik obywatela;
  • Alarmowanie i ostrzeganie;
  • Ewakuacja;
  • Pożary;
  • Powodzie i podtopienia;
  • Skażenia, epidemie, zatrucia;
  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
  • Terror;
  • Bezpieczny wypoczynek;
  • Zagrożenia naturalne i techniczne.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.