V Powiatowa Konferencja Szkół Zawodowych

31-03-2017

23 marca br. odbyła się V Powiatowa Konferencja Szkolnictwa Zawodowego pn. „ Dobry zawód- od pasji do kariery”. W tym roku została zorganizowana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach i skierowana była do młodzieży gimnazjalnej w celu prezentacji oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski.

Występujący prelegenci mówili o możliwościach, jakie ma przed sobą absolwent gimnazjum podejmujący decyzję o wyborze dalszej drogi zawodowej. Program imponował różnorodnością, zaprezentowane zostały następujące tematy: „Barometr zawodów”, przedstawiony przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie Grażynę Gwiazdę. „Projekty unijne – zawodowym awansem” zaprezentowała Dyrektor ZS im. M. Kopernika w Bełżycach Elżbieta Kaszlikowska, „Dodatkowe kursy- dodatkowe kwalifikacje” Dyrektor ZSTR im. W. Witosa w Piotrowicach Janusz Baran, Dyrektor ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie Henryk Dudziak przybliżył temat współpracy z uczelniami wyższymi – prestiż dla szkoły. O kształceniu praktycznym u przedsiębiorcy przedstawił Dyrektor ZSZ Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie Jerzy Sprawka. Dyrektor ZSP w Niemcach Elżbieta Rudnicka przedstawiła młodzieży prezentacje pt. „Wybieram liceum ogólnokształcące”. Doradca zawodowy Agnieszka Kośkiewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie służyła młodzieży dobrą radą oraz pomocą w wyborze dalszego kierunku kształcenia, planowania kariery zawodowej, weryfikacji swoich predyspozycji do wykonywania wymarzonych zawodów.
Dla gimnazjalistów przygotowane były liczne atrakcje. Tak jak w roku ubiegłym bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy tematyczne z nagrodami. Konferencję uatrakcyjniały stoiska wystawiennicze szkół prowadzonych przez Powiat Lubelski. Na stoiskach wystawienniczych uczniowie mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat poszczególnych szkół, kierunków kształcenia oraz spróbować przysmaków przygotowanych przez uczniów.
Kluczowe dla przedstawienia oferty kształcenia zawodowego były pokazy: chemiczny – przygotowany przez nauczycieli „Kwiatka” w Bychawie oraz barmański – pokazujący przygotowanie kolorowych napojów.
Każdy uczestnik konferencji otrzymał publikację wydaną specjalnie na tę okazję zawierającą wszystkie najważniejsze informacje na temat szkół Powiatu Lubelskiego.
Liczne grono uczestników świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematyką szkolnictwa zawodowego.

Folder informacyjny do pobrania