Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Ucztowanie z Molem

12-09-2012

Uczestnicy literacko-kulinarnych imprez, organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bychawie, przekonywali już nie raz, że "czytanie podniebieniem jest możliwe i bardzo przyjemne".

Właśnie rozpoczyna się dziesiąta edycja konkursu z cyklu "... dla Mola", którego finał odbędzie się pod koniec września.Czytelnicy mają kilka tygodni na czytanie książek i wyszukanie w nich elementów kulinarnych, według których na finałowym spotkaniu przygotowują konkretne dania. Tym razem hasło konkursu brzmi "Uczta dla Mola". Jego uczestnicy muszą odnaleźć w książkach z literatury pięknej opis przyjęć lub konkretnych potraw, które są elementem uczt, albo napisać własny utwór: opowiadanie, wiersz lub bajkę, w którym znajdzie się opis wymyślonego przyjęcia. Zgodnie z tradycją w konkursie może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, wykonywanego zawodu czy kulinarnych preferencji. Wszyscy powinni jednak spełniać jeden podstawowy warunek - muszą lubić czytać książki. Wybrany fragment wraz z opisem bibliograficznym należy przesłać do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie lub redakcji "Głosu Ziemi Bychawskiej". Można to zrobić za pomocą tradycyjnej poczty lub poczty elektronicznej przesyłając zgłoszenia na adresy: biblioteka.bychawa@gmail.com bądź gazeta@bychawa.pl albo dostarczyć osobiście do siedziby biblioteki przy ul.Piłsudskiego 34 lub redakcji gazety w budynku głównym Urzędu Miejskiego przy ul.Partyzantów 1 w Bychawie.
Szczegółowe informacje w tej sprawie można też uzyskać telefonicznie w bibliotece pod numerem: 81 566 10 76 oraz w Urzędzie Miejskim pod: 81 566 01 44. Organizatorzy przyjmują opisy do 20 września, a przygotowywanie "literackich uczt" odbędzie się podczas finału 29 września w barze "U Saszy" nad zalewem "Podzamcze". - Tego dnia, u stóp ruin 18-wiecznego pałacu, chcemy przywołać literackie opisy uczt i spróbować je ożywić. Mamy nadzieję, że delektując się smakiem potraw, napojów i deserów, przyrządzonych podczas wcześniejszych edycji konkursu, urządzimy niepowtarzalne przyjęcie literacko-kulinarne - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor MBP w Bychawie Barbara Cywińska. W poprzedniej edycji tytuł "Dania dla mola" otrzymała "sałatka gyros" z powieści "Babskie gadanie" Izabeli Pietrzyk, a "Deserem dla mola" wybranym przez publiczność, były "pierniczki Kubusia Puchatka", odnalezione w "Bajkach i rymowankach Kubusia Puchatka". Wśród patronów medialnych konkursu są Informacyjna Agencja Samorządowa i "Panorama Powiatu Lubelskiego".
Powrót