Uczniowie o samorządzie

29-11-2012

15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu lubelskiego weźmie udział w drugim etapie Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. To zwycięzcy eliminacji szkolnych, które odbyły się w sześciu placówkach.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu z pytaniami z zakresu społeczeństwa obywatelskiego, relacji między samorządami a mediami oraz ogólnych przepisów, dotyczących jednostek samorządu terytorialnego. Spośród uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem najlepiej poradzili sobie z tym Paulina Krzysiak, Piotr Golec i Łukasz Zuba. Z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach do turnieju powiatowego zakwalifikowali się: Agnieszka Wójcik, Mateusz Łukasiewicz i Milena Kaczor. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli będą reprezentować Karolina Babkiewicz i Klaudia Chęć. W Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie najlepiej test napisali: Anita Zasada, Dominika Adamek i Tomasz Frączek. Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Bełżycach wystawi reprezentację w składzie: Tomasz Bogusz, Iwona Siwiec oraz Kinga Żydek, natomiast Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Bychawie będzie reprezentować Anna Buda. Powiatowy etap konkursu odbędzie się 11 stycznia w Starostwie Powiatowym w Lublinie. Najlepsi uczestnicy wszystkich eliminacji powiatowych wezmą udział w finale wojewódzkim, który jest planowany na 22 lutego przyszłego roku. Jedną z nagród dla najlepszych uczniów są ułatwienia na studiach. Będą mogli z nich skorzystać jeśli podejmą studia na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Bez kwalifikacji, która wymaga uzyskania wysokiej średniej, automatycznie będą się mogli dostać na specjalność samorząd i polityka lokalna. Organizatorami trzeciej edycji konkursu są: Zakład Samorządów i Polityki Lokalnej Wydziału Politologii UMCS oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.