Starostwo Powiatowe w Lublinie Samorządem przyjaznym oświacie i jej pracownikom

02-11-2015

W czwartek 29 października br. Okręg Lubelski Związku Nauczycielstwa Polskiego świętował 110-lecie swojego istnienia. Podczas uroczystości odbywających się w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie nagrodzono najbardziej wyróżniających się działaczy w dziedzinie oświaty. Rozdane zostały też statuetki liderom rankingu pn. „Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom”, który ZNP zorganizował już po raz szósty. Wśród nagrodzonych znalazło się m.in. Starostwo Powiatowe w Lublinie.

Podczas uroczystości Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP poruszył sprawy, które są największą bolączką ZNP. Wśród nich znalazła się m.in. potrzeba zwiększenia nakładów finansowych na edukację, zaprzestanie przekazywania szkół publicznych osobom prywatnym i stowarzyszeniom, przywrócenie kompetencji kuratorów oświaty oraz podwyższenie wynagrodzenia nauczycieli o 10%.

Następnie wręczone zostały nagrody dla najbardziej zasłużonych działaczy. Za 50-letnią przynależność do związku nagrodzono pięciu nauczycieli, szczególnie zasłużeni działacze otrzymali Złote Odznaki ZNP, a pięciu nowych związkowców otrzymało legitymacje członkowskie. Po raz szósty wyróżniono też laureatów rankingu „Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom”. Statuetki przyznane zostały 7 samorządom spośród 153. Wśród nagrodzonych znalazło się m.in. Starostwo Powiatowe w Lublinie i Urząd Miasta Lublin.