Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Spotkanie z Ministrem Rozwoju Regionalnego

24-04-2013

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej województwo lubelskie otrzyma na projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego co najmniej 350 milionów euro więcej niż w latach 2007 - 2013.

Taką informację potwierdził wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda, który w poniedziałek 22 kwietnia był gościem Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego. - W latach 2014 - 2020 Lubelszczyzna ma otrzymać około 1 miliarda 950 milionów euro, a na lata 2007 - 2013 mieliśmy niecały 1 miliard 600 tysięcy. Minister Niezgoda podkreślił, że kwoty te nie są ostateczne i mogą być większe - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową przewodniczący konwentu, starosta lubelski Paweł Pikula. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman i wicewojewoda Marian Starownik, dyskutowano także zasadach podziału tych pieniędzy, szczególnie na drogi. Choć pierwotnie zakładano, że w najbliższych latach będą preferowane inwestycje w trasy wyższej kategorii, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wyjaśniał, że na wsparcie mogą też liczyć samorządy powiatowe. - Jednak podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, ma być zwiększenie dostępności do głównych dróg tak zwanego korytarza transportowego, czyli w naszym przypadku dróg nr 12 i 17 - dodaje Paweł Pikula. Na wsparcie z RPO mogą też liczyć tak zwane ZIT-y, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, skupione wokół Lublina i byłych miast wojewódzkich.
 Starostowie mają już opracowaną wstępną listę projektów, które chcieliby realizować za pieniądze z RPO. Oprócz propozycji drogowych, w tym wniosków podobnych do już zrealizowanego megaprojektu, są na niej także inwestycje w doposażenie szpitali powiatowych oraz w infrastrukturę szkolną i sportową. Szczegółowe rozwiązania będą teraz konsultowane z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Krzysztofem Hetmanem. Marceli Niezgoda poinformował też, że w latach 2014 - 2020 będą kontynuowane pozostałe programy operacyjne, w tym m.in. "Innowacyjna gospodarka", "Infrastruktura i środowisko" oraz Program Rozwoju Polski Wschodniej. Szczególnie ten ostatni program wzbudza wiele kontrowersji, a nawet protestów części regionów w Polsce, które nie zgadzają się na, ich zdaniem, nierówny podział pieniędzy. Minister Niezgoda przyznał, że jest to jedyny program obejmujący kilka regionów, ale poinformował, że resort rozwoju nie zamierza rezygnować z tego pomysłu, ponieważ PRPW przynosi pozytywne efekty, a ta część kraju wymaga osobnych rozwiązań.
Powrót