Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Powołano Klaster Geoinformacji Polski Wschodniej

30-04-2015

29 kwietnia br. w siedzibie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS podpisane zostało porozumienie dotyczące powołania Klastra Geoinformacji Polski Wschodniej. Klaster zrzeszający przedstawicieli świata nauki, administracji i przedsiębiorców, przede wszystkim ma służyć usprawnieniu komunikacji i współpracy, jak również ułatwić pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.

Podczas panelu konferencyjnego głos zabrał Prezes Zarządu Instytutu Zdrowego Życia Sp. z o.o. non profit – członek Klastra „Zielona Chemia” w Szczecinie – Bogdan Kępka, który wypowiedział się na temat klastra jako płaszczyzny współpracy i formy pozyskiwania źródeł finansowania. O badaniach w geoinformacji i ich komercjalizacji opowiedzieli przedstawiciele Zakładu Kartografii i Geomatyki UMCS-Paweł Cebrykow,  Krzysztof Kałamucki oraz Mirosław Krukowski. Temat samego klastra geoinformacji Polski Wschodniej przybliżyli zaś Marek Kłopotek Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Lublinie oraz Waldemar Wapiński Prezes Zarządu Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Lublinie.

Dokument sygnowały między innymi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Przyrodniczy, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oddział Lublin i inne podmioty zajmujące się geodezją. Przedstawiciele klastra planują także nawiązać współprace z samorządami.

Powrót