Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Popularne produkty regionalne

30-01-2012

W związku z ogromnym zainteresowaniem rejestracją produktów na Liście Produktów Tradycyjnych Lokalna Grupa Działania „Kraina wokół Lublina” uruchomiła punkt konsultacyjny dla osób, które chcą, by ich wytwory znalazły się we wspomnianym zestawieniu.

Listę prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z samorządami wojewódzkimi. Są na nią wpisywane tylko produkty, których jakość lub wyjątkowe walory smakowe wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, oraz stanowią element dziedzictwa kultury regionu, w którym są wytwarzane.

Dzięki tej liście producenci oryginalnych potraw czy wyrobów mogą liczyć m.in. na ich promocję wśród turystów, którzy coraz częściej szukają takich ofert oraz handlowców, prowadzących sklepy ze zdrową i tradycyjną żywnością.

Obecnie z obszaru LGD zarejestrowano m.in.: „Cebularz lubelski”, „Chleb niedrzwicki”, „Miody odmianowe”, „Paszteciki z kapustą i pieczarkami”, „Piernik lubelski”, „Piernik żydowski”, „Pieróg gryczany”, „Wafle tortowe” i „Zawijas nasutowski”.

Przedstawiciele stowarzyszenia mają nadzieję, że dzięki poradom, udzielanym w punkcie konsultacyjnym lista ta się wydłuży.

Informacje na temat rejestracji produktów tradycyjnych są udzielane w dni powszednie między 7.30 a 15.30 w biurze LGD przy ul. Karłowicza 4/100 w Lublinie albo telefonicznie pod numerami: 81 534 45 28 i 532 30 65. W tej sprawie można się kontaktować także za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres: j.rymarz@krainawokollublina.pl.

Obecnie na Liście Produktów Tradycyjnych znajdują się 84 propozycje z Lubelszczyzny. Są to różne potrawy wytwarzane metodami tradycyjnymi, m.in.: wędliny, ciasta, nalewki, sery, miody, przetwory z warzyw i owoców.

fot:potrawyregionalne.pl

Powrót