Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Podniebne loty na 100-lecie Aeroklubu Polskiego

26-08-2019

W dniach od 14 do 17 sierpnia br. odbyły się 14. Międzynarodowe Zawody Balonowe – Nałęczów ‘2019. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zawody przeprowadzono w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Aeroklubu Polskiego. Po raz pierwszy oficjalnym partnerem mistrzostw organizowanych przez Aeroklub Lubelski został Powiat Lubelski.

Co roku nałęczowskie zawody balonowe przyciągają do uzdrowiska zawodników nie tylko z Polski, ale również z całej Europy i świata. W tegorocznej edycji wzięło udział szesnaście załóg balonowych z czterech krajów: Polski, Litwy, Słowacji oraz Węgier. Skład do ponad dwudziestu zespołów uzupełniły załogi startujące w tzw. klasie „Fiesta”.
 
Zawody rozpoczęły się  efektownym przejazdem przez Nałęczów kolumny samochodów terenowych ciągnących kolorowe przyczepy do transportu balonów i ceremonią otwarcia zawodów przed sanatorium Książę Józef. Słupy ognia wydobywające się z dysz balonowych palników przeszywały ciemności i wywoływały entuzjazm wśród licznie zgromadzonej publiczności.
 
W kolejnych dniach prowadzono loty zawodnicze uzupełnione wieloma atrakcjami. W ramach cyklu spotkań z mistrzami odbył się wieczór z Mateuszem Rękasem i Jackiem Bogdańskim, zwycięzcami zawodów o Puchar Gordona Bennetta w 2018 roku, uznawanymi za Mistrzostwa Świata Balonów Gazowych. Atrakcję dla uczestników stanowiły wycieczkowe loty balonami, loty typu „Fiesta” i skoki spadochronowe.
 
W otoczeniu rozgrywanych konkurencji sportowych eksponowane były wystawy modeli samolotów i szybowców. Wszyscy chętni mogli zasiąść w kabinie szybowca „Orlik”. Oprawę artystyczną mistrzostw stanowiły koncerty Zespołu „Teksasy” z liderami - Jerzym „Szelą” Stankiewiczem i Wojtkiem Cugowskim oraz Olgi Bończyk.
 
Zawodnikom kibicowały tłumy mieszkańców Nałęczowa, kuracjuszy i turystów, w tym mieszkańcy naszego powiatu, dla których organizatorzy oprócz możliwości bezpośredniego obserwowania startów, lądowań i rozgrywanych dyscyplin sportowych przygotowali  również nocne pokazy balonów. Rozświetlone, kolorowe czasze balonów kontrastowały z tajemniczymi ciemnościami otoczenia. Tajemniczości pokazom nadawała również odpowiednio dobrana muzyka. Całość stanowiła wyjątkowy pokaz z rodzaju „światło i dźwięk”.  W spektaklu wzięły udział całe rodziny. Najwięcej radości i emocji okazywały jak zwykle dzieci.
 
 Zawody balonowe będące jednym z najbardziej dostępnych dla widzów i obserwatorów sportem awiacyjnym są również docenianą przestrzenią wykorzystywaną w reklamie i promocji. Przyciągają uwagę dużej rzeszy odbiorców nawet w najodleglejszych zakątkach świata. Ze względu na wyjątkowo atrakcyjny charakter miejsca i prezentowany poziom organizacyjny lubelskie mistrzostwa stały się cenioną marką  w świecie miłośników sportów balonowych. Dowodem wysokiej oceny poziomu organizowanych zawodów było przyznanie Aeroklubowi Lubelskiemu praw do przeprowadzenia 3. Mistrzostw Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze w 2018 r. Po dokonaniu oceny ich realizacji władze FAI (Międzynarodowej Federacji Lotnictwa) zaproponowały jej organizatorom rozważenie możliwości ubiegania się o ich kolejną edycję. Po złożeniu aplikacji i przeprowadzonym procesie konkursowym dzisiaj możemy potwierdzić, że w 2020 roku Nałęczów po raz drugi w swojej historii będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Kobiet w Balonach Na Ogrzane Powietrze. Prawa do ich organizacji w dniach 11-15.08.2020 r. otrzymał Aeroklub Lubelski w Radawcu po niezwykle  trudnych i emocjonujących kwalifikacjach. Jest to ogromy sukces zespołu organizatorów mistrzostw balonowych i osobisty Adama Gruszeckiego, dyrektora Aeroklubu Lubelskiego, „spiritus movens” całego przedsięwzięcia. Człowieka, który wraz z grupą pasjonatów uwierzył w możliwość odniesienia międzynarodowego sukcesu i tego dokonał. Dzięki znakomicie wykonanej pracy została przeprowadzona pierwsza, ale jak się okazuje nie ostatnia na Lubelszczyźnie impreza rangi Mistrzostw Świata.
 
Gratulując osiągniętych sukcesów, nie możemy się już doczekać kolejnych emocji i widoku balonów na niebie. Zanim nastąpiły loty, wcześniej były marzenia. Marzenia się spełniły. Do zobaczenia za rok.
 
 Więcej informacji na temat mistrzostw i zwycięzców na stronie www.aeroklub.lublin.pl
 
Powrót