Po sesji o domach dziecka i drogach

31-01-2013

Radni powiatu lubelskiego zmienili strukturę organizacyjną domów dziecka w powiecie lubelskim, prowadzonych przez samorząd powiatowy. Podczas sesji w środę 30 stycznia Rada Powiatu dostosowała działalność tych placówek do nowych przepisów ustawowych.Stanowią one m.in., że liczba wychowanków jednego domu dziecka nie może przekraczać 30.

W przypadku placówek w Przybysławicach i Woli Gałęzowskiej było ich więcej. W związku z tym, że obydwa domy dziecka do tej pory prowadziły swoją działalność w dwóch budynkach, radni zmienili ich struktury organizacyjne, wyodrębniając oddzielne jednostki dla 30 i kilkunastu podopiecznych. - To nie tylko spełnienie nowych warunków ustawowych, ale również próba stworzenia wychowankom domów dziecka bardziej rodzinnej atmosfery - mówi starosta lubelski Paweł Pikula. Podczas środowej sesji radni zgodzili się także na udzielenie pomocy finansowej na inwestycje drogowe w gminach Głusk, Jabłonna i Zakrzew. Wymienione samorządy chcą modernizować drogi gminne, korzystając z pieniędzy w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Partnerem tych inwestycji będzie samorząd powiatu lubelskiego. Ponadto rada zgodziła się wydzierżawić część budynku i nieruchomość w gminie Krzczonów, gdzie ma powstać niepubliczne przedszkole. Dzierżawa będzie obowiązywać przez pięć lat, a nowa placówka ma rozpocząć działalność we wrześniu tego roku.