Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Piknik Sołtysów za nami

06-07-2015

5 lipca w upalną niedzielę w miejscowości Kępa Borzechowska odbył sie „Piknik Sołtysów”, zorganizowany przez LGD „Kraina wokół Lublina” . W malowniczym miejscu – „Ranczu przy lesie” spotkało się blisko 300 osób: sołtysi z terenu LGD „Kraina wokół Lublina”, przedstawiciele gmin członkowskich, członkowie LGD i reprezentanci współpracujących z LGD instytucji.

Na spotkaniu z sołtysami wśród gości wymienić można: Krzysztofa Hetmana - Posła do Parlamentu Europejskiego, Jana Łopatę-Posła na Sejm RP., Marcelego Niezgodę – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Andrzeja Kloca-Zastępcę Dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.
 
Podsumowania wdrażania programu LEADER w latach 2009-2015 dokonał Paweł Pikula – prezes LGD „Kraina wokół Lublina”, przedstawione zostały  również informacje na temat działalności Lubelskiej Izby Produktu Regionalnego i oraz zasad sprzedaży bezpośredniej w  gospodarstwach rolnych.
 
Nie zabrakło też wrażeń artystycznych – wystąpiła Kapela Ludowa oraz Zespół Śpiewaczy z Dąbrowicy. Profesjonalne wykonanie regionalnych utworów ludowych zachęciło uczestników do wspólnego śpiewania.
 
Najwięcej emocji oraz dobrego humoru dostarczyły uczestnikom konkursy „parasportowe”. Do udziału w konkursach zgłosiło się wielu dzielnych Sołtysów, pomimo, że dyscypliny z pozoru nieskomplikowane - wymagały nie tyle siły co sprytu, a przede wszystkim dużo poczucia humoru.Przy entuzjastycznym dopingu publiczności panie Sołtyski i panowie Sołtysi rywalizowali ze sobą w niecodziennych konkurencjach: młócąc … balony, ścigając się na saniach po trawie oraz odpowiadając na pytania sołtysa z Wąchocka. Wybrano również „Nadsołtysa” i „Nadsołtyskę” „Krainy wokół  Lublina” 2015r. To zaszczytne miano przypadło sołtysom z gminy Bychawa – Joannie Gołąb (Skawinek) i Mariuszowi Mazurkiewiczowi (Wincentówek). Natomiast najaktywniejszymi sołtysami na Pikniku okazali się sołtysi z  Gminy Głusk – zdobyli najwięcej punktów w konkurencjach sprawnościowych.
 
Wszyscy uczestnicy konkursów stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że radzą sobie nie tylko pełniąc odpowiedzialną funkcje sołtysa, ale też tworząc dobrą atmosferę sprzyjającą integracji i wymianie doświadczeń.
 
W trakcie Pikniku była również możliwość skorzystania z porad na stoiskach informacyjnych zorganizowanych przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Zespół Doradców w Bełżycach oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Lublinie.
 
Organizatorzy dziekują wszystkim za aktywne uczestnictwo oraz miłą atmosferę sprzyjająca integracji i wymianie doświadczeń.
Powrót