Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pamięć o żołnierzach wyklętych

18-04-2013

W Roku Żołnierzy Wyklętych uczniowie ze szkół powiatu lubelskiego wzięli udział w żywej lekcji historii.

We wtorek 16 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci. W hołdzie żołnierzom wyklętym".Jego celem, było przybliżenie młodzieży spoza stolicy województwa wiedzy na temat dramatycznych losów żołnierzy wyklętych, ich walki i determinacji oraz odwagi osób, które im pomagały.
Poprzez recytacje, śpiew i scenki teatralne hołd bohaterom złożyli uczniowie ZSP w Niemcach i Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie. Wśród "aktorów", występujących w montażu historyczno-literackim byli świadkowie wydarzeń sprzed lat - Adam Broński, syn Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok", dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej i Zrzeszenia WIN na Lubelszczyźnie oraz Helena Jabłońska, której rodzina ukrywała go w swoim gospodarstwie. - Ich opowieści były bardzo ciekawe, a chwilami nawet zaskakujące - relacjonuje nauczycielka ZSP w Niemcach Ewa Bęczkowska, która razem z Marzeną Węgrzynowską i Agnieszką Roczniak koordynowały projekt.

Okolicznościową prelekcję na temat żołnierzy wyklętych wygłosił podczas wtorkowego spotkania także Piotr Gawryszczak, wiceprezes Fundacji Niepodległości z Lublina, która z Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ośrodkiem "KARTA" była partnerem wspólnego przedsięwzięcia. Jego wystąpienia i części artystycznej wysłuchały delegacje szkół z powiatu lubelskiego, m.in. z Bełżyc, Bychawy, Niedrzwicy Dużej i Piotrowic, a także uczniowie z Łucki, Ciecierzyna i Niemiec oraz zaproszeni goście. Byli wśród nich patron honorowy projektu starosta lubelski Paweł Pikula i radny powiatu lubelskiego Zbigniew Bernat, wójt gminy Niemce Krzysztof Urbaś, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Watras i proboszcz parafii w Niemcach ksiądz Krzysztof Galewski.

Jednym z elementów wtorkowego spotkania było podsumowanie konkursu prezentacji multimedialnych na temat żołnierzy wyklętych. Spośród kilkunastu propozycji jury najbardziej spodobała się praca, którą przygotował Adam Kozieł z ZPO w Ciecierzynie. Drugie miejsce zdobył Dawid Karczmarz z ZSP w Niemcach, a trzecie Paulina Tomaszewska z Gimnazjum w Łucce. Nagrody dla laureatów wręczali starosta Paweł Pikula, prezes Piotr Gawryszczak oraz dyrektor ZSP w Niemcach Elżbieta Rudnicka i jedna z koordynatorek projektu Marzena Węgrzynowska. 


Więcej na www.ias24.eu

Fot. ZSP Niemce
Powrót