Aktualności

Zdjęcie Artykułu

OSP z Garbowa na zawodach Wampex

25-01-2016

Ochotnicza Straż Pożarna z Garbowa jako jedyna jednostka z Polski wzięła udział w zawodach o nazwie „Wampex”, które odbyły się w holenderskiej miejscowości Vledder. Strażacy z Garbowa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego wystartowali w nich po raz dziesiąty.

„Wampex” to nocny marsz na orientację z przeszkodami w którym oprócz OSP Garbów biorą także  udział drużyny z  Niemiec i Holandii. Zawody  we Vledder odbywają się od 27 lat. Tegoroczna trasa liczyła około 30 kilometrów i była podzielona na 21 odcinków, które prowadziły przez okoliczne lasy i pola. Dodatkowo na trasie rozmieszczono dziesięć  przeszkód, takich jak siatki linowe czy różnorodne przeprawy wodne. Większość z nich była tak zlokalizowana,aby uczestnicy musieli przejść z jednego brzegu kanału na drugi, a każdy błąd mógł skończyć się lądowaniem w zimnej wodzie. Aura też nie sprzyjała uczestnikom .Silne opady deszczu w porównaniu z dodatnią temperaturą spowodowały że na trasie znajdowały się bardzo duże ilości grząskiego błota, co  dodatkowo utrudniało marsz. Mimo nie korzystnych warunków strażakom z Garbowa pokonanie trasy zajęło około 13 godzin co należy uznać za dobry wynik. Uczestnicy zawodów zgodnie stwierdzili że tegoroczny „Wampex” był jednym z trudniejszych w ostatnich latach o czym świadczy fakt nie ukończenia zawodów przez aż 10 drużyn. Mimo ogromnego wysiłku, satysfakcja z pokonania trasy jest ogromna i  garbowska drużyna  już myśli jak poprawić swój czas w przyszłym roku.

Według uczestników z Garbowa udział w takich zawodach to doskonała okazja do promocji powiatu lubelskiego i całej lubelszczyzny poza granicami Polski oraz podtrzymywania współpracy ze strażakami z Niemiec i Holandii.

 

Powrót