Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Ogólnopolski sukces wieńca z Garbowa

16-09-2013

Koło Gospodyń Wiejskich z Garbowa w powiecie lubelskim uwiły najpiękniejszy wieniec w kraju. Wykonana przez nie kompozycja wygrała tegoroczny konkurs wieńców, rozstrzygnięty podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Za nami Dożynki Prezydenckie Spała 2013. W niedzielę w uroczystościach udział wzięła para prezydencka. Choć pogoda była w kratkę, tego dnia Spałę odwiedziły tysiące gości. W tym roku województwo Lubelskie reprezentował Powiat Lubelski wraz z Gminą Garbów, Zespołem Szkól Rolniczych z Pszczelej Woli oraz Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

 
Jedną z wielu atrakcji była Aleja Twórców Ludowych na której „Kwiaciarki Garbowskie” prezentowały ręcznie wykonane papierowe kompozycje z kwiatów. W sobotę nasze stoisko odwiedziła żona prezydenta Anna Komorowska natomiast w niedziele prezydent Bronisław Komorowski. Szanowni goście pogratulowali głównej nagrody w konkursie wieńców dożynkowych oraz zwrócili uwagę ofertę jedynego w Polsce Technikum Pszczelarskiego.

 
W niedziele uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele polowym AK w Spale. Po mszy para prezydencka przywitała się z przedstawicielami wszystkich szesnastu województw.
Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania na stadionie zwrócił się do zgromadzonych: – Polska wieś nie jest rajem na ziemi. Ma wiele kłopotów, ma wiele problemów. Ale jest takim miejscem, w którym widać, że ciężka praca przynosi efekty, jest pracą owocną. I to powinno dla nas stanowić zachętę na przyszłość. Wyraził wdzięczność tym, którzy pracują na rzecz nowoczesności i przyszłości polskiej wsi.…
Chcę podziękować także wszystkim, którzy pilnują pięknej narodowej tradycji, która ma swoje szczególne zakorzenienia na wsi polskiej. Chcę serdecznie podziękować także rodzinom wiejskim – kobietom, rolnikom, dzieciom, młodzieży za to, że stara się wykorzystać najlepiej jak można nowe szanse w postaci edukacji, dążenia do lepszego wykształcenia. Często z myślą o przeniesieniu tej wiedzy i zdobytego wykształcenia do siebie, do domu, na wieś polską. Aby czynić ją jeszcze lepszą, jeszcze mądrzejszą, jeszcze bardziej atrakcyjną – powiedział Prezydent Komorowski.
 
Wieczorem na scenie przy stawie w centrum Spały zagrał Enej.

W najbliższych dniach dzieło gospodyń z Garbowa będzie można oglądać w holu głównym Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. 


Jury ogólnopolskiego konkursu podzieliło zdanie publiczności i jurorów konkursu wieńców na szczeblu powiatowym, którzy podczas Dożynek Powiatu Lubelskiego w Radawcu także najwyżej ocenili wieniec z Garbowa. 


Najładniejszy wieniec w kraju ma kształt kuli zwieńczonej krzyżem. Do jego wicia autorki wykorzystały pszenicę, pszenżyto, jęczmień i owies, a także len oraz czarnuszkę. Wieniec jest przyozdobiony kwiatami i winogronami ze słomy, a w środku znajduje się taca wypleciona ze słomy, na której jest położony chleb wypieczony z tegorocznej mąki.

 
Powrót