Obchody 71 rocznicy Bitwy pod Marysinem

02-02-2015

W dniu dzisiejszym upamiętniona została 71 rocznica Bitwy pod Marysinem. Hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej oddali m.in. Wicestarosta Lubelski Robert Wójcik oraz Radny Powiatu w Lublinie Jan Czubak.

Bitwa rozegrała się 2 lutego 1944 roku. Oddział Płk Aleksandra Sarkisowa ps "Szarugi", zmierzający do punktu zrzutu w Kijanach, zatrzymał się na nocleg w Marysinie. Tam został zaskoczony przez Niemców. Podczas walki z 34 osobowego oddziału "Szarugowców" zginęło 22 partyzantów, a czterech zostało ciężko rannych. "Żegota" dowódca tego oddziału , również ranny w bitwie, został na początku 1945 roku zamordowany w Kąkolewnicy przez NKWD. W potyczce z hitlerowcami wzięli też udział mieszkańcy wsi. Podczas bitwy poległo 22 partyzantów.

Uroczystości rozpoczęto w świątyni pod wezwaniem świętego Stanisława w Lublinie, gdzie odprawiono mszę w intencji pomordowanych. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik w Marysinie, upamiętniający wydarzenia z 2 lutego 1944 roku, pod którym oddano hołd poległym żołnierzom i złożono wieńce.

Polegli partyzanci z oddziału Armii Krajowej, walczący pod dowództwem śp. Płk Aleksandra Sarkisowa ps „Szaruga”:

1. Zbigniew Ćwiertnia ps „Koziołek”
2. Tadeusz Grzyb ps „Śmiech”
3. NN ps „Jagódka”
4. Józef Karaś ps „Mąt”
5. Jan Kąkol ps „Wolny”
6. Wojciech Kościuk ps „Lotnik”
7. Zbigniew Kostyła ps „Orion”
8. NN ps „Maryśka”
9. Mieczysław Michajłow ps „Scypion”
10. NN ps „Pantera”
11. Kazimierz Pioś ps „Kopczyk”