Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Nowoczesna diagnostyka w Bychawie

04-10-2011

W szpitalu powiatowym w Bychawie otwarto dziś nowoczesną pracownię endoskopii. Została ona wyposażona w najwyższej klasy sprzęt do badania układu pokarmowego, m.in. do wykonywania gastrofiberoskopii i kolonoskopii.

„Dzięki temu, zamiast wozić pacjentów do Lublina, szpital będzie mógł teraz na miejscu świadczyć najwyższej jakości usługi w zakresie profilaktyki schorzeń nowotworowych” - cieszy się w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor placówki Piotr Wojtaś. Zakupiony sprzęt, na przykład do gastroskopii, zapewnia nie tylko wysoką jakość badań, ale pozwala też na ich przeprowadzenie w sposób najmniej inwazyjny i uciążliwy dla pacjenta.

Placówka dysponuje także dwoma nowymi aparatami RTG oraz nowoczesnymi urządzeniami w laboratorium.

„Takich aparatów rentgenowskich jak w Bychawie nie ma żadna inna placówka na południe od Lublina w promieniu co najmniej 50 kilometrów” – mówi dyrektor Wojtaś. Do niedawna szpital miał do dyspozycji tylko jeden aparat, który służył przez 17 lat. „Mimo że jest bardzo wyeksploatowany nie spisujemy go na straty, tylko w formie darowizny chcemy przekazać naszym partnerom z Ukrainy, którzy obecnie dysponują urządzeniem, pochodzącym jeszcze z czasów przedwojennych” - dodaje Piotr Wojtaś.

W bychawskim szpitalu wdrażane są również systemy informatyczne, które mają usprawnić prace administracji i personelu medycznego, a pacjentom ułatwić kontakt z lekarzem. Informatyzacja placówki ma się zakończyć w grudniu tego roku.

Zarówno komputeryzacja jak i wyposażenie szpitala w nowy sprzęt diagnostyczny było możliwe dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Nowe inwestycje to koszt około 2 milionów 200 tysięcy złotych.

(fot.SP ZOZ Bychawa)
Powrót