Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Nowa pracownia terapeutyczna w SOSW w Załuczu

19-03-2018

Wychowankowie SOSW w Załuczu od 8 marca korzystają z nowej pracowni terapeutycznej służącej do trenowania umiejętności społecznych, takich jak okazywanie sympatii, inicjowanie rozmowy, odmawianie, wyrażanie silnych emocji, właściwe reagowanie na krytykę. Placówka w Załuczu jest jedną z nielicznych w województwie lubelskim prowadzących takie zajęcia.

 
Dwa „Drzewka Emocji”: radości i smutku. Obok okna rozświetlającego salę tablica magnetyczna. Dwie tajemnicze szafy kryjące niespodzianki. Biurko, na którym pysznią się dwa laptopy - królestwo psychologa i pedagoga. W środku stół pięciokątny przeznaczony dla młodych uczestników spotkań. Na podłodze chodnik przydatny do zajęć skłaniających do zachowania swobodnego stylu. Lekkie, drewniane  sprzęty i kolorowe pomoce do zabaw – dar hojnego sponsora - Fix Forum Lider Sp. z o. o. W takiej przytulnej atmosferze dobrze pracuje się z dziećmi i młodzieżą, których trzeba wesprzeć w przygotowaniu do dalszego życia.
 
Trening umiejętności społecznych jest metodą terapeutyczną, która znajduje wykorzystanie u dzieci, u których stwierdzono zaburzenia  rozwoju, takie jak autyzm czy zespół Aspergera. Bywa również zalecany dzieciom z rozpoznanymi zaburzeniami zachowania oraz u pacjentów z ADHD. Trening umiejętności społecznych to jedna z form pomocy wykorzystywana przy problemach z funkcjonowaniem dziecka wśród innych ludzi. Tego typu zajęcia odbywają się w kilkuosobowych zwykle grupach, gdzie uczestnicy treningu – pod czujnym nadzorem terapeuty – mają przede wszystkim za zadanie obserwować zachowania innych, ale i zwracać uwagę na to, jak sami zachowują się w stosunku do innych osób.
 
24 i 25 marca o godz. 18.50 na kanale TVP3 zostanie wyemitowany program telewizyjny ukazujący potrzebę prowadzenia pożytecznej terapii indywidualnej: psychologicznej i pedagogicznej oraz treningów umiejętności społecznych. Zachęcamy serdecznie do jego obejrzenia, szczególnie rodziców dzieci specjalnej troski.
Powrót