Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Niedrzwicka rekonstrukcja

21-09-2012

Młodzież z gminy Niedrzwica Duża przygotowuje niecodzienny spektakl. Będzie to inscenizacja historyczna wyzwolenia obozu Baudienst, który do 1944 roku znajdował się w tej miejscowości.

Baudienst, czyli Służba Budowlana była organizacją pracy przymusowej dla młodzieży polskiej i ukraińskiej, którą Niemcy utworzyli w Generalnym Gubernatorstwie. Wykorzystywali ją jako tanią siłę roboczą do budowy dróg czy torów kolejowych, albo pracy w magazynach wojskowych. Młodzi ludzie mieszkali w bardzo ciężkich warunkach, a za łamanie regulaminu groziły im surowe kary. W Niedrzwicy Dużej taki obóz pracy znajdował się w barakach przy obecnej ulicy Spółdzielczej i liczył około 800 junaków.
Współczesna młodzież chce przypomnieć o tamtych wydarzeniach. Wprawdzie w planowanej inscenizacji wezmą udział także członkowie profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych i dorośli mieszkańcy, ale scenariusz i rekwizyty przygotowały osoby w wieku od 14 do 18 lat.
To uczestnicy projektu pod nazwą "Historia w 3D. Interdyscyplinarna oferta edukacyjna w gminie Niedrzwica Duża", który jest realizowany od marca tego roku. Przez kilka ostatnich miesięcy młodzi ludzie brali udział w warsztatach, prowadzonych przez nauczycieli historii, dziennikarzy lokalnych mediów, a także przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Pod ich kierunkiem młodzież zbierała informacje o wydarzeniach sprzed prawie 70 lat, nagrywała wywiady ze świadkami historycznych wydarzeń i na tej podstawie opracowała scenariusz inscenizacji.
Autorzy projektu przyznają, że zainteresowanie tą propozycją przeszło ich oczekiwania. Początkowo na zajęciach pojawiało się około 20 osób, projekt zakładał utworzenie grupy 30-osobowej, a ostatecznie w jego realizację zaangażowało się 45 młodych ludzi. - Ci, którzy dołączali do nas w trakcie zajęć nie ukrywali, że na początku byli sceptycznie nastawieni do tego pomysłu. Gdy jednak okazało się, że jego efektem ma być autorskie przygotowanie inscenizacji historycznej, zmienili zdanie i postanowili zaangażować się w organizację tego przedsięwzięcia - mówią Informacyjnej Agencji Samorządowej autorzy projektu.

Efekty ich pracy będzie można poznać w niedzielę 23 września, gdy o 13.00 rozpocznie się inscenizacja zatytułowana "Wyzwolenie obozu Baudienst w Niedrzwicy Dużej - 1943 r.".

Po jej zakończeniu organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy " Baudienst Służba Budowlana w Generalnym Gubernatorstwie 1940 - 1945". Ekspozycja w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji będzie czynna przez miesiąc.

Do oglądania eksponatów i inscenizacji zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Animacji Kultury "Heksa", Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień '39, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gregor" z Puław, GOKSiR oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych.
Powrót