Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Narodowe Czytanie 2020

04-09-2020

Jak co roku Powiat Lubelski bierze udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, lecz w tym roku w nieco innej formule. W związku ze stanem epidemicznym, całość czytelniczego spotkania przebiegła z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Zapraszamy Państwa na transmisję online wydarzenia na Facebookowym profilu Powiatu Lubelskiego 5 września. Natomiast już dziś prezentujemy zdjęcia z nagrań tego wydarzenia.

  
   Fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego pt. Balladyna” przeczytali Zdzisław Antoń- Starosta Lubelski, Andrzej Chrząstowski - Wicestarosta, Zofia Sieńko - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Lublinie oraz Anna Matraszek – Furtak - Za-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie. W akcję włączyli się również  Sylwia Pisarek-Piotrowska - Członek Zarządu Powiatu w Lublinie, Zbigniew Bernat - Członek Zarządu Powiatu w Lublinie, Joanna Kaznowska - Radna Powiatu Lubelskiego, Marta Janeczko - Skarbnik Powiatu Lubelskiego oraz Artur Rumiński - Sekretarz Powiatu Lubelskiego.
   Narodowe Czytanie łączy miłośników rodzimej literatury i pięknej polszczyzny.
"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
  Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Jednocześnie jest odpowiedzią na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do włączenia się w organizowanie kolejny raz Narodowego Czytania.
Powrót