Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Maciej Maleńczuk tegoroczną gwiazdą!

02-03-2012

Maciej Maleńczuk z zespołem „Psychodancing” będzie gwiazdą tegorocznych dożynek powiatowych. Wprawdzie odbędą się one dopiero 2 września, ale organizatorzy już uzgadniają szczegóły święta plonów i właśnie podpisali umowę z wykonawcą.

 

 

Maciej Maleńczuk jest uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów. Pierwsze piosenki zaczął komponować na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, po wyjściu z więzienia, gdzie odbywał karę za odmowę pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Swoje utwory początkowo grał na gitarze na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast. W latach 1986 – 2005 był wokalistą i liderem zespołu „Pudelsi”, a w 1993 założył „Homo Twist”. Pierwszą solową płytę wydał w 1998 roku. Sześć lat później Maciej Maleńczuk zagrał główną rolę w spektaklu „Bal u Wolanda” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”i napisał kilka utworów muzycznych do tego przedstawienia, którego premiera odbyła się w chorzowskim „Teatrze Rozrywki”. W 2009 roku artysta zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie „Premiery” na festiwalu w Opolu. Rok później wziął udział w serii koncertów pod wspólną nazwą „Męskie Granie”, a w ubiegłym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

W ubiegłym roku ukazały się dwie płyty Macieja Maleńczuka: „Mezalianse” nagrane z Justyną Steczkowską oraz własne wykonania utworów Włodzimierza Wysockiego. Ponadto jesienią 2011 roku pojawiła się kolejna odsłona projektu pod nazwą „Yugoton”, którą promował m.in. singiel Maleńczuka „Ostatnia nocka”.

Maciej Maleńczuk to kolejna gwiazda, która wystąpi na dożynkach Powiatu Lubelskiego. W poprzednich latach publiczność bawili m.in.: Lady Pank, Brathanki, Maryla Rodowicz, Bajm, Golec uOrkiestra i Bad Boys Blue.

Powrót