Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Konkurs sołeckich inicjatyw rozstrzygnięty

18-07-2018

LGD "Kraina wokół Lublina" nagrodziła inicjatywy lokalne zrealizowane w ciągu ostatnich trzech lat przez sołectwa z gmin powiatu lubelskiego. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas niedzielnego Pikniku Sołtysów w Piotrowicach w gminie Strzyżewice.

Ponad 200 sołtysów z 15 gmin powiatu lubelskiego przyjechało w niedzielę 15 lipca do Piotrowic w gminie Strzyżewice, by wziąć udział w szóstym Pikniku Sołeckim, który zorganizowała Lokalna Grupa Działania „Kraina wokół Lublina”. Podczas festynu odbyło się m.in. podsumowanie konkursu inicjatyw sołeckich, w którym jury oceniło 10 propozycji.
 
Członkowie komisji brali pod uwagę m.in.: zaangażowanie i współpracę mieszkańców przy realizacji każdego z pomysłów, źródło pozyskiwania środków, oddziaływanie na środowisko lokalne, w tym współpracę z organizacjami społecznymi czy grupami nieformalnymi, innowacyjność oraz formę przygotowania zgłoszenia.
 
Wśród inwestycji wygrała modernizacja budynku Centrum Kultury Wiejskiej w Zaraszowie Kolonii, a w kategorii inicjatyw nieinwestycyjnych – „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu mieszkańców wsi Moszna.
 
Na drugim miejscu wśród inwestycji sklasyfikowano rozbudowę budynku w Osmolicach Pierwszych na potrzeby świetlicy wiejskiej, a na trzecim - aktywną integrację społeczności lokalnej w świetlicy wiejskiej w Spławach.
 
W kategorii przedsięwzięć nieinwestycyjnych jurorzy przyznali drugie miejsce za inicjatywę pod nazwą „Bieg Wzgórski - Bieg łączący pokolenia” zgłoszony przez sołectwo Bełżyce - Wzgórze, a trzecie ex aequo za – „Powitanie autobusu linii 44 w Kawce tortem i kawą” oraz „Majówkę patriotyczną 100 lat niepodległej” w Kiełczewicach Dolnych.
 
Autorzy najciekawszych inicjatyw otrzymali nagrody finansowe w wysokości od 500 do 1 000 złotych. Współorganizatorem konkursu był Powiat Lubelski, a trofea dla zwycięzców wręczał m.in. starosta Paweł Pikula.
 
Oprócz już wymienionych w konkursie wzięły udział również propozycje zgłoszone przez sołectwa Olszanka, Nikodemów i Sobieszczany. Oceniali je prezes LGD „Razem ku lepszej przyszłości” w Łukowie Sylwia Romańska-Węzik, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublinie Magdalena Kędra i Paweł Chyła z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
 
W programie niedzielnego pikniku był także „Mini mundial sołecki”, którego zwycięzcą została trzyosobowa drużyna sołtysów z gminy Głusk.
Powrót