Aktualności

Zdjęcie Artykułu

#KOMÓRKOMANIA w „Hubalu” …

24-10-2016

W dniach 13 – 21.10.2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie odbyła się wyjątkowa akcja informacyjno – edukacyjna #KOMÓRKOMANIA. Zorganizowana została ona dzięki wsparciu Lubelskiego Kuratora Oświaty, w imieniu Fundacji DKMS w Warszawie. Akcja ta miała na celu popularyzowanie wśród młodzieży idei ratowania życia poprzez dawstwo szpiku kostnego, w tym zorganizowanie w szkole akcji rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych - Szkolne Dni Dawcy Szpiku #KOMÓRKOMANIA.

Aby zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych szpiku kostnego wystarczyło odwiedzić szkołę, wypełnić krótką ankietę i wykonać wymaz z wewnętrznej części policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymał potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Następnie czekamy na ewentualny sygnał z Fundacji DKMS, że nasz bliźniak genetyczny potrzebuje naszej pomocy.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dzięki wsparciu akcji przez wielu ludzi udało się pozyskać 26 nowych potencjalnych dawców.

W trakcie akcji niespodziewanie odwiedziła placówkę szkolną Pani Beata Janiszewska- Brudzisz - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie. W czasie krótkiej rozmowy Pani Naczelnik została poinformowana o prowadzonych w naszej szkole innych akcjach wolontariackich np. stałym zbieraniu nakrętek dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, systematycznych szkolnych akcjach krwiodawstwa, „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Wigilijne Dzieło Pomocy” czy też innych okazjonalnych akcjach. Na zakończenie Pani Naczelnik złożyła wolontariuszom życzenia i podziękowania za prowadzone akcje charytatywne oraz życzyła satysfakcji z podejmowanych działań.

Inicjatorem i koordynatorem całej akcji był pedagog szkolny p. Janusz Sagan we współpracy z nauczycielem informatyki p. Robertem Skoczylasem. Wspierany oni byli przez wolontariuszki Karolinę Muchę, Joannę Tymoszuk, Agatę Staszewską i Beatę Znój.

Organizując akcję, społeczność szkolna otrzymała możliwość realnego wpływu na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Jednocześnie akcja ta przyczyniła się do realizacji zadań szkoły z zakresu programu profilaktyki, w tym promocji idei życia i zdrowia, jak również działalności wolontariackiej.

 

 

Powrót