Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kolejne środki na remont dróg

05-12-2013

Powiat Lubelski otrzyma pieniądze na realizację kolejnych inwestycji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wniosek o przyznanie dotacji znalazł się na bardzo wysokim, drugim miejscu listy rankingowej, ogłoszonej przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

Dzięki wsparciu z NPPDL powiat zamierza przebudować drogi Jastków - Sieprawice - Tomaszowice i Bogucin - Sługocin - Sieprawki, tworzące ciąg komunikacyjny o łącznej długości ponad 10 kilometrów. Kosztorysowa wartość inwestycji to około 10 milionów złotych, z czego połowę samorząd powiatowy otrzyma z budżetu państwa. Za te pieniądze na niektórych odcinkach wymienionych dróg zostanie wzmocniona podbudowa i położony asfalt, a w innych miejscach ma być tylko położna nowa nawierzchnia. W ramach inwestycji częściowo mają być też wykonane chodniki, a na całym odcinku będą utwardzone pobocza. - Umowa o dofinansowaniu powinna być podpisana jeszcze w tym roku. Zimą chcemy ogłosić przetarg na wykonanie robót, by móc je rozpocząć już wiosną przyszłego roku - zapowiada starosta lubelski Paweł Pikula.
Powiat Lubelski starał się o przyznanie dotacji także na przebudowę prawie 9 kilometrów trasy Bełżyce - Borzechów, ale wniosek w tej sprawie nie został zaakceptowany do dofinansowania. Nie oznacza to, że inwestycja nie będzie realizowana. - Intensywnie szukamy innych źródeł finansowania. W zależności od tego ile środków uda nam się pozyskać, postaramy się przebudować przynajmniej część tej drogi - deklaruje Paweł Pikula. Starosta przyznaje, że decyzja o zakwalifikowaniu do realizacji tylko jednego z dwóch projektów nie jest dla niego zaskoczeniem, ponieważ rządowe środki na przyszłoroczną edycję programu zostały drastycznie ograniczone, a po ogłoszeniu naboru zostały zmienione zasady przyznawania dotacji. To spowodowało, że nawet gdyby drugi wniosek zyskał bardzo wysokie oceny ekspertów, powiat mógłby skorzystać z dofinansowania tylko jednego projektu. Starosta uważa, że rządowy program w obecnym kształcie z roku na rok traci na znaczeniu, ponieważ środków na ten cel jest tak mało, iż tylko nieliczne samorządy otrzymują wsparcie. Potwierdza to nowa lista rankingowa, z której wynika, że na 126 wniosków, dotacje zostały przyznane zaledwie 13 samorządom, w tym tylko 5 powiatom i 8 gminom.
Powrót