Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Jesienne przysmaki dla Mola. Z lasu, wody i ogrodu.

24-10-2017

Podsumowanie jubileuszowego konkursu, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bychawie, odbyło się w piątek 20 października w miejscowej Restauracji „U Saszy”.

25 edycję konkursu literacko-kulinarnego „Dla Mola” wygrał kociołek zaraszowski, inspirowany fraszką „O Zaraszowie”, napisaną przez mieszkankę tej miejscowości Agnieszkę Baran
Przybyli na nie nie tylko autorzy "Jesiennych przysmaków dla Mola. Z lasu, wody i ogrodu", ale również inni smakosze i miłośnicy literatury. Tym razem w konkursie zgłoszono 7 dań. Jednak podczas piątkowej uczty jej uczestnicy zgodzili się wyjątkowo na dołączenie ciasta "mech", które upiekła czytelniczka MBP w Bychawie Aneta Frączek, ale mimo długich poszukiwań nigdzie nie udało jej się znaleźć literackiej receptury. Dlatego po degustacji przepis w formie wiersza ułożyli sami uczestnicy spotkania. Spisywali go na zwoju papieru nawiniętym na wałek do ciasta. Zgromadzeni przy 10 stolikach czytali już spisane wersy, a potem dopisywali swoje, co ostatecznie przyniosło bardzo ciekawy efekt.
W opinii uczestników uczty najlepszą propozycją był jednak "kociołek zaraszowski" pieczony na ognisku z warzyw i mięsa, który przyrządziły Agnieszka Baran i sołtyska Zaraszowa Joanna Baran.
Autorzy wszystkich konkursowych dań otrzymali podziękowania, a gościem specjalnym uczty był kucharz, pasjonat i ekspert gotowania Kamil Kotarski.
Patronami honorowymi konkursu byli Starosta Lubelski i Burmistrz Bychawy, a medialnym wsparcie służyły redakcje: Informacyjnej Agencji Samorządowej, Radia Lublin, lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej i Głosu Ziemi Bychawskiej.
Powrót