Aktualności

Zdjęcie Artykułu

I Międzyszkolny Konkurs Papieski dla szkół z Gminy Jabłonna

21-05-2015

W środę 20 maja w Gimnazjum Publicznym w Jabłonnie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Papieski dla szkół z Gminy Jabłonna. Pomysł konkursu zrodził się , kiedy Sejm RP uchwalił, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II, a posłowie zgodnie przyjęli uchwałę „ w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.

Motywem przewodnim konkursu były słowa Jana Pawła II: „czuwam- to znaczy także czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje”. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z Gminy Jabłonna oraz gimnazja z Jabłonny i Piotrkowa. W uczniowskich zmaganiach uczestniczyli też zaproszeni goście: Paweł Pikula- Starosta Lubelski, Dariusz Gajo- Członek Zarządu Powiatu w Lublinie, Magdalena Sałek- Wójt Gminy Jabłonna, Ewa Maj- dyrektor ZASZ w Jabłonnie, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Jabłonna oraz księża z parafii w Jabłonnie, Czerniejowie, Bychawce.

W finale konkursu zmagało się siedem drużyn, nad poprawnością odpowiedzi zaś czuwała komisja, w skład której weszli: ks. Proboszcz Zbigniew Cholewa, Małgorzata Adamczyk pracownik Starostwa Powiatowego w Lublinie oraz Teresa Skwarzyńska z Gminnego Centrum Kultury w Piotrkowie. Konkurs z wiedzy o Janie Pawle II składał się z sześciu rund - krzyżówka, zdjęcia, prawda, czy fałsz, balony).

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Szkoła Podstawowa w Piotrkowie, drugie Gimnazjum w Piotrkowie, na III miejscu zaś uplasował się natomiast Szkoła Podstawowa w Czerniejowie. Nagrody dla zwycięzców ufundował Starosta Lubelski, Wójt Gminy Jabłonna oraz P. Urszula Paździor – organizator konkurs i Radna Powiatu w Lublinie.

W konkursie  plastycznym natomiast w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła szkoła w Tuszowie, a w kategorii gimnazjów- Gimnazjum Publiczne w Jabłonnie. II miejsce otrzymała szkoła w Skrzynicach. Nagrody  ufundował ks. Proboszcz parafii w Jabłonnie Zbigniew Cholewa. 

Powrót