Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Geodeci powiatowi o cyfryzacji zasobów

02-07-2015

Powiatowi geodeci z 20 powiatów ziemskich województwa lubelskiego spotkali się w środę 1 lipca w Starostwie Powiatowym w Lublinie, by dyskutować o cyfryzacji zasobów geodezyjnych. Wspólny projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, którego liderem jest Powiat Lubelski, ma być zrealizowany do 2020 roku.

Powiaty razem chcą stworzyć lub dostosować istniejące bazy danych Ewidencji Gruntów i Budynków, Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu i Bazy Danych Obiektów Topograficznych. - Omawialiśmy stan prac, by doprecyzować szczegółowy harmonogram realizacji zadań w poszczególnych powiatach i gminach. Umowę na realizację projektu, który jest uwzględniony w nowym RPO, chcielibyśmy podpisać z zarządem województwa jesienią, a jego realizację rozpocząć na początku przyszłego roku - mówi starosta lubelski Paweł Pikula.
 
Cyfryzacja zasobów geodezyjnych jest ważna, ponieważ korzystają z nich wszyscy właściciele nieruchomości, w tym inwestorzy. W niektórych powiatach część zbiorów jest już opracowana w wersji numerycznej, ale reszta ma formę analogową, co nie pozwala na ich szybkie wykorzystanie i udostępnianie. Autorzy pomysłu chcą ujednolicić system i opracować numeryczne bazy danych, włącznie z mapami, by w ten sposób ułatwić do nich dostęp. Obecnie osoby, które występują o wydanie dokumentów z rejestru gruntów i budynków otrzymują je przeważnie w wersji papierowej z niezbędnymi opisami, a po cyfryzacji dotarcie do tych danych będzie łatwiejsze.

 

Powrót