Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Europejskie staże uczniów z Pszczelej Woli

14-05-2019

W marcu 2019 r. kolejna grupa uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Pszczelej Woli wyleciała na staże zawodowe do Włoch w ramach programu Erasmus+.

Przez trzy tygodnie mieszkali w Spoleto, malowniczym miasteczku położonym 130 km od Rzymu, w regionie Umbria. Przez piętnaście dni doskonalili swoje umiejętności zawodowe i językowe, pracując w restauracjach, tawernach i hotelach prowadzonych przez włoskie wielopokoleniowe rodziny. Podczas  staży młodzież nauczyła się sporządzać włoskie potrawy i napoje, poznała kuchnię regionalną opartą na owocach morza mało popularnych w kuchni polskiej. Ponadto uczestnicy poznali walory krajobrazowe i turystyczne włoskiej ziemi podczas kilku wycieczek.

W czasie pierwszej poznali historię i zabytki miasta Spoleto - miejsca odbywania staży. Cattedrale di Santa Maria Assunta zachwyca swoją jasnością, piękną fasadą obfitującą w 8 rozet i dekoracyjną marmurową posadzką z XII wieku. W katedrze znajduje się jeden z dwóch ocalałych listów św. Franciszka. Średniowieczny akwedukt Ponte delle Torri, nazywany też mostem, to arcydzieło ówczesnej sztuki inżynierskiej. Jego wysokość wynosi 80 metrów, a rozpiętość 260. Ruiny Teatro Romano, gdzie odbywają się coroczne festiwale muzyki operowej. Zamek zwany Rocca to twierdza, z której jest piękny widok na wzgórza Umbrii. Urokliwy jest też sam dziedziniec zamku. Wokół zamku prowadzi trasa spacerowa dostępna dla turystów, z której można podziwiać malowniczy widok umbryjskich wzgórz. Dużą atrakcją było metro dla pieszych. Alternatywny projekt mobilności, zwany „metrem piétonnier” (licznik pieszych), służy jako narzędzie do ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego Spoleto, które jest w stanie uwolnić zabytkowe centrum od samochodów, zmniejszając tym samym poziom zanieczyszczeń.

Podczas drugiej wycieczki podziwiali Castalle delle Marmore. Jest to najstarszy i najwyższy wodospad na świecie wykonany przez człowieka. Powstał w 271 r., ma 165 m wysokości i składa się z 3 sekcji. Podziwianie go w pełnej krasie jest możliwe tylko w wyznaczonych porach, gdy zasila turbiny elektrowni wodnej. Stażystom udało się zobaczyć go w pełnej sile. Zrobili wiele zdjęć nie tylko na tle burzliwie opadającej wody, ale także na tle kolorowej tęczy, która wytworzyła się tutaj w naturalny sposób.

Kolejną była wycieczka do stolicy Włoch i spacer po historycznej części Rzymu, podczas którego zobaczyli m.in. Colosseum; Forum Romanum - główny polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu; Piazza Venezia - plac stanowiący jeden z istotnych punktów turystycznych miasta; Fontannę di Trevi - najbardziej znaną, barokową fontannę Rzymu; Piazza di Spaśna, który stał się  atrakcją turystyczną za sprawą schodów zwanych hiszpańskimi, na których  obecnie odbywają się słynne pokazy mody; Pantheon - owalną budowlę na Polu Marsowym powstałą w 125 r., której wysokość i średnica mają jednakowy wymiar, a światło dostaje się do wewnątrz przez oculus - otwór w szczycie kopuły; Castel sant Angelo - tzw. Zamek św. Anioła, który wiąże się z wydarzeniem, gdy papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu ukazał się św. Michał Archanioł; Plac Świętego Piotra, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie, w której wnętrzu znajduje się 11 kaplic i 45 ołtarzy.

Podczas następnej wycieczki odwiedzili Asyż i Perugię. Zwiedzanie zaczęli od Bazyliki Santa Maria Degli Angeli, wewnątrz której znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII w. otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Następnie zobaczyli Bazylikę św. Franciszka z Asyżu. W Bazylice znajdują się freski przedstawiające życie św. Franciszka, a w podziemiach znajduje się jego grób. Bazylika jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kolejnymi punktami zwiedzania były Plac Ratuszowy, Kościół św. Damiana i Bazylika św. Klary. W krypcie kościoła w kryształowej trumnie jest pochowana św. Klara.

W Perugii, stolicy Umbrii, zobaczyli Palazzo dei Priori - siedzibę gminy Perugia i Galerii Narodowej Umbrii, podziemne, średniowieczne miasto, które znajdowało się pod cytadelą. Przez wieki zapomniane, zasypane gruzem i śmieciami miasto zostało odkopane i udostępnione do zwiedzania.

W ostatnim tygodniu pobytu odwiedzili San Benedetto del Tronto - miejscowość położoną nad Morzem  Adriatyckim. Spacerowali po plaży i ,,Aleją Palmową”. Dla wielu stażystów był to pierwszy pobyt nad morzem.

Staż zakończył się uroczystym obiadem, podczas którego uczestnicy otrzymali certyfikat odbycia stażu i Europass Mobilność.

Powrót