Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Europejskie staże naszych uczniów

19-11-2018

We wrześniu uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZSR CKP w Pszczelej Woli odbyli staż w Spoleto we Włoszech w ramach Programu Erasmus+.

Przygodę z projektem Erasmus+ rozpoczęli 9 września 2018 roku od wylotu z lotniska im. F. Chopina w Warszawie, skąd udali się do Rzymu. Przez trzy tygodnie mieszkali w hotelu Casa Ospitalita Nazareno w miasteczku Spoleto znajdującym się 130 km od Rzymu. W ciągu piętnastu dni doskonalili swoje umiejętności zawodowe, pracując w różnych restauracjach i hotelach: Chore& Spore, Tawerna La Laterna, Dei Duchi, Sabatini, Il mio Vinaio, Osteria Veccho Camino, poszerzali i doskonali swoje kompetencje z języka włoskiego i angielskiego. Pobyt w Spoleto pozwolił na poznanie regionalnej kuchni oraz zwyczajów kulturowych panujących we Włoszech.
 
Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca w Rzymie, Asyżu i Perugii. Podczas wycieczki do stolicy Włoch uczniowie zobaczyli wiele ciekawych miejsc. Pierwszym zabytkiem, który odwiedzili, było Koloseum  - największy amfiteatr w Rzymie. Następnie na Forum Romanum mogli podziwiać rynek rzymski, zobaczyli Plac Wenecki oraz podziwiali najbardziej znaną barokową fontannę Rzymu, obejrzeli  Plac Piazza di Spagna, który stał się sławny za sprawą monumentalnych schodów popularnie zwanych Hiszpańskimi. Następnie zwiedzali Panteon, ufundowany przez cesarza Hadriana w roku 125. W drodze do Watykanu, zobaczyli Zamek św. Anioła. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Watykanu, czyli najmniejszego państwa świata oraz Placu św. Piotra i Bazyliki., gdzie znajduje się grób naszego rodaka – papieża świętego Jana Pawła II.
 
Następnie uczniowie udali się na wycieczkę do Asyżu i Perugii. Asyż to kolejne włoskie miasto, które odwiedzili podczas projektu „Erasmus +”. Zwiedzanie uczniowie zaczęli od Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, wewnątrz znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej, nazywana Porcjunkulą. Następnie zobaczyli Bazylikę świętego Franciszka znajdującą się na tzw. Wzgórzu Piekielnym, gdzie odbywały się kary śmierci (obecnie nazywane Wzgórzem Rajskim). Następnie podziwiali Bazylikę świętej Klary, Plac Ratuszowy, kościół świętego Rufina, w którym święty Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie.
 
Następnie udali się do Perugii, stolicy Umbrii. Uczniowie zwiedzili tam: klasztor San Pietro, Bazylikę San Domenicano, katedrę san Lorenzo, renesansową twierdzę Rocca Paolina (podziemne miasto) zbudowaną na polecenie papieża Pawła III.
 
Perugia to tętniący życiem ośrodek uniwersytecki, odbywa się w nim Eurochocolate - Festiwal Czekolady. Miasto słynie z dobrej jakości czekolady. Uczniowie mogli skosztować słynnych „Baci” („całusków”), czyli pralinek z orzechem laskowym. W Perugii znajduje się także nadziemne Minimetro, przez okna którego uczniowie oglądali miasto.
 
Ostatniego dnia pobytu na stażu odbył się uroczysty obiad w restauracji Pecchiarda. Uczniowie otrzymali dokumenty poświadczające ukończenie stażu – Europass Mobilność oraz ocenę wystawioną przez każdego z pracodawców. Włochy oczarowały młodzież bogactwem smaków i życzliwością ludzi. 
Powrót