Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dzień Otwarty w ZS im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

29-04-2019

Tegoroczny Dzień Otwarty w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach cieszył się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów i ósmoklasistów. 25 kwietnia szkoła gościła ok. 330 uczniów, którzy przybyli ze swoimi nauczycielami lub rodzicami. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie „Kopernika” przygotowali dla gości mnóstwo atrakcji. Koordynowania imprezy podjęły się Panie Lidia Skraińska i Anna Białecka.

 
Uroczyste powitanie odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie młodzież obejrzała atrakcyjny film promujący szkołę oraz – dzięki krótkiej scence teatralno-poetyckiej – zapoznała się z realizowanymi w szkole kierunkami kształcenia. Podczas spotkania został również rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ogólnej adresowany do uczniów gimnazjów i szkół podstawowych „Przejdź na wyższy poziom”. Laureatami zostali: Natalia Kneć (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej), Julia Nowak (Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czółnach) oraz Julia Podlaska (Szkoła Podstawowa w Matczynie).
 
Po części ogólnej młodzież z gimnazjów i szkół podstawowych została podzielona na grupy i udała się na zwiedzanie budynków szkoły połączone z przygotowanymi dla niej wieloma atrakcyjnymi pokazami, prezentacjami, konkursami i warsztatami. Profesjonalnie w role przewodników grup wcielili się uczniowie klasy 2it.
 
Zespół przedmiotów humanistycznych przygotował prezentację dotyczącą najciekawszych prowadzonych przez siebie działań, a także cieszące się szczególnym zainteresowaniem quizy i ćwiczenia multimedialne (przygotowane m.in. w portalu Wordwall) na wzór tych, jakie wykorzystywane są w szkole na lekcjach języka polskiego i historii. 
 
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych wraz z uczniami zaproponowali gościom warsztatowe stoliki tematyczne, np. konkurs anatomiczny, ciekawostki przyrodnicze, wystawa pomocy naukowych czy prac powstałych w wyniku realizowanych w szkole projektów. Jedną z atrakcji były także pokazy ratownictwa. Uczniowie klasy pierwszej liceum, w której realizowana jest innowacja pedagogiczna „elementy ratownictwa medycznego”, przygotowali pokaz udzielania pomocy przy zadławieniu, nagłym zatrzymaniu krążenia i w przypadkach urazu kręgosłupa. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli spróbować swoich umiejętności przy resuscytacji i układaniu poszkodowanych w zalecanych pozycjach.
 
Z kolei nauczyciele przedmiotów ścisłych we współpracy z uczniami przygotowali doświadczenia fizyczne, m.in. ruch pod górę, dmuchanie balonu o długości 3m w ciągu 5 sekund! Wyświetlany był również film „Złudzenia optyczne”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy i warsztaty komputerowe przygotowane przez informatyków. W części teoretycznej zostały zaprezentowane atuty technikum (m.in. płatne praktyki zawodowe czy bezpłatne prawo jazdy kat. B, B+E), natomiast część praktyczna, w której wzięła udział zaproszona młodzież, polegała na badaniu sprawności działania podzespołów jednostki centralnej komputera osobistego. Geodeci natomiast przyciągnęli uwagę młodych gości grą „geoscrabble”. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej  za pomocą instrumentów geodezyjnych mogli układać wyrazy z liter umieszczonych w różnych częściach sali. Zabawa łączyła popularną grę z możliwością obcowania z przyrządami mierniczymi.
 
Tradycją w „Koperniku” stało się łączenie obchodów Dnia Otwartego z finałem Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego „Skrzydlate Słowa”. W tym roku odbyła się jego szósta edycja. W konkursie wzięli udział reprezentanci 13 szkół podstawowych (w tym oddziałów gimnazjalnych) i ponadgimnazjalnych z powiatów: lubelskiego, opolskiego i puławskiego.
 
Powyższe atrakcje zaproponowano przybyłym uczniom w głównym budynku szkoły – przy ulicy Bychawskiej. Natomiast przy ulicy Ks. Bpa Wilczyńskiego działo się nie mniej. W pracowniach mechanicznych młodzież poznawała budowę i działanie silnika samochodowego. W pracowni fryzjerskiej można było podziwiać najnowsze tendencje w stylizacji fryzur. Uczniowie mogli również poznać tajniki zawodu technik organizacji reklamy oraz zobaczyć wystawę efektów pracy uczniów realizujących ten kierunek. Zainteresowani sportem zostali zapoznani z bazą szkoły w zakresie wychowania fizycznego, a w szkolnej siłowni obejrzeli prezentację ćwiczeń siłowych i poznali ich zalety. Mieli również okazję obejrzeć pokazy taekwondo. Ostatnim etapem „zawierania znajomości z >>Kopernikiem<<” było wspólne grillowanie. Poza pysznymi kiełbaskami nauczyciele przedmiotów gastronomicznych wraz z uczniami przygotowali słodkie smakołyki, do których dekorowania zaprosili gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych.
 
Dynamiczny, pełen wrażeń, atrakcji, ciekawych spotkań i nowych znajomości dzień z pewnością wszyscy – zarówno organizatorzy, jak i przybyli goście – będą długo wspominać.
 
Powrót