Aktualności

Zdjęcie Artykułu

„Dzień Jagielloński” z kupcem Mikołajem w Lublinie

07-08-2014

W sobotę 9 sierpnia br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza do Lublina na comiesięczną imprezę z cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. Z okazji zbliżającego się Jarmarku Jagiellońskiego najbliższa jej edycja poświęcona będzie kupcowi Mikołajowi.

Dotychczas prezentowani byli kolejno władcy, którzy przed wiekami podróżowali „Szlakiem Jagiellońskim” Kraków – Lublin – Wilno: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Zygmunt August, Stefan Batory (mąż Anny Jagiellonki) i Zygmunt III Waza.
 
Po królach i książętach z dynastii Jagiellonów przyszedł teraz czas na kupca Mikołaja, bogatego mieszczanina z Lublina, handlującego zarówno w Krakowie, stolicy Królestwa Polskiego, jak i w Wilnie, stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nie jest dla nas wielkim zaskoczeniem, że już od czasów Władysława Łokietka lublinianie korzystali z przywileju celnego w Polsce. Niespodzianką jest natomiast to, że tutejsi mieszczanie już w 1383 r., jako pierwsi uzyskali od książąt litewskich, Jagiełły i Skirgiełły, przywilej wolnego wjazdu w celach handlowych na Litwę. Do zapoznania się z tradycjami handlowymi Lublina od końca XIV w. do początku XVII w. zapraszam wszystkich pasjonatów historii i kultury, a szczególnie osoby, które zastanawiają się nad szkoleniem przewodnickim na miasto Lublin – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.
 
Zwiedzanie w dniu 9 sierpnia br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie znajdą się dawne miejsca handlowe, zarówno w mieście w murach, jak i na przedmieściach oraz kościół na Czwartku, noszący wezwanie św. Mikołaja, patrona kupców.
 
Najbliższa akcja Fundacji „Via Jagiellonica” poprzedzi doroczny Jarmark Jagielloński, w Lublinie nieprzypadkowo organizowany w sierpniu. Nawiązuje on bowiem do dorocznej imprezy targowej ustanowionej w 1448 r. przez Kazimierza Jagiellończyka, w terminie związanym z uroczystością Wniebowzięcia NMP. Król poszerzył wówczas ilość jarmarków z jednego (nadanego na Zielone Święta w 1392 r., jeszcze przez jego ojca Władysława Jagiełłę) do czterech. W ten sposób ich lista objęła wszystkie pory roku. Zapoznanie się z bogatymi, jak widzimy, tradycjami handlowymi Lublina, będzie dobrym przygotowaniem do jarmarku, natomiast kolejnym krokiem mogą być wakacyjne wyprawy do Krakowa oraz do Wilna, najlepiej starym królewskim, a zarazem kupieckim, traktem – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.
 
Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10 procentowe zniżki (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego). Od września „Dni i Noce Jagiellońskie” oprócz Lublina ponownie gościć będą również w innych miejscowościach na „Szlaku Jagiellońskim”. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl (w specjalnych zakładkach). Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.
 
Na zdjęciu: Rzeźba św. Mikołaja, patrona kupców, z kościoła na Czwartku w Lublinie. Fot. Janusz Kopaczek
Powrót