Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dożynki Wojewódzkie Radawiec 2017 za nami

29-08-2017

Jak co roku, tak i w tym Święto Plonów rozpoczęło się tradycyjnym korowodem i powitaniem delegacji poszczególnych powiatów i gmin z województwa lubelskiego. Następnie została odprawiona msza święta dziękczynna za plony po której dokonano tradycyjnego obrzędu dożynkowego. Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Grażyna Pietrak oraz Pan Andrzej Gajda, którzy przekazali tradycyjny bochen chleba marszałkowi województwa Sławomirowi Sosnowskiemu, staroście lubelskiemu Pawłowi Pikuli oraz wójtowi gminy Konopnica Mirosławowi Żydkowi. Następnie gospodarze podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek.

Podczas uroczystości samorząd wojewódzki przyznał odznakę honorową "Zasłużony dla województwa lubelskiego" i Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego, które odebrało łącznie 30 osób, w tym przedstawiciele powiatu lubelskiego.

Delegacje poszczególnych gmin przybyły na niedzielne obchody z okazałymi wieńcami, które w dorocznym konkursie były oceniane w dwóch kategoriach.

Za najładniejszy w powiecie lubelskim wieniec tradycyjny członkowie jury uznali ten, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Garbowa. Drugie miejsce zajęło KGW ze Stasina w gminie Wojciechów, a trzecie mieszkańcy Kalinówki w gminie Głusk z sołtyską Renatą Ryś.

W kategorii wieńców nowoczesnych wygrała propozycja KGW z Marynina w gminie Konopnica, przed sołectwem Bychawka Pierwsza w gminie Bychawa i KGW Kozubszczyzna w gminie Konopnica. Łącznie w tegorocznym konkursie wzięło udział 39 wieńców, w tym 18 tradycyjnych i 21 nowoczesnych.

Podczas dożynek nagrody odebrali również laureaci konkursów na najładniejszą posesję powiatu lubelskiego. W kategorii zagród wiejskich pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Dębińska z miejscowości Kierz w gminie Bełżyce, drugą - Aldona Gąsak z Osowy Kolonia w gminie Bychawa, a trzecią - Marzanna i Henryk Doboszowie z Kajetanowa w gminie Wysokie. Spośród propozycji, zgłoszonych w kategorii zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna najwyższe oceny zdobyli Radosław Owczarek z Łuszczowa Drugiego w gminie Wólka, Iwona Komorowska z Wandzina w gminie Bychawa oraz Sylwia i Sławomir Wójcikowie z Bogucina w gminie Garbów.

Dożynki to także festyn rodzinny z występami zespołów ludowych, atrakcjami dla najmłodszych i koncertami gwiazd. Wśród wykonawców były w tym roku: Orkiestra Dęta "Henryczki" z Bychawy, Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica", Zespół Śpiewaczy z Karczmisk i Leopoldowa, Kapela "Taaka Paka" z Parczewa, Krystyna Hoduń i zespół z Rozkopaczewa i Zespół Ludowy "Dysowiacy".

Wieczorną część imprezy w Radawcu wypełniła zabawa z zespołami: "Skaner", "Bobi", "Jorrgus", "Sping Rolls" i gwiazdą tegorocznych dożynek Natalią Nykiel.

Koncertom towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych, na stoiskach promowały się powiaty i gminy oraz klub żużlowy "Speed Car Motor" Lublin, a świętowanie zakończył pokaz fajerwerków.

Powrót