Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Danie dla Mola na salonach

28-02-2014

Organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bychawie literacko-kulinarna zabawa z cyklu "...dla Mola" wkracza na salony. W najbliższą sobotę 1 marca odbędzie się finał kolejnej edycji, której tematem były literackie receptury napojów i słodkości.

W konkursie zostało zgłoszonych 10 propozycji. To m.in.: pączki z "Fikołków na trzepaku" Małgorzaty Kalicińskiej, przysmak urzędników, czyli drożdżówki z "Harbaciarni pod Morwami" Sharon Owens, a także tiramisu z książki Bohdana Sławińskiego pod tytułem "Królowa tiramisu" oraz kawa z wiersza czytelniczki bychawskiej książnicy Doroty Szczepańskiej. 
- Kawa będzie zresztą jedną z głównych bohaterek najbliższego finału, podczas którego aromatycznymi opowieściami o kawie przyrządzanej na 100 i więcej sposobów, uraczy zebranych znana baristka Magda Drążkiewicz - mówi dyrektor biblioteki w Bychawie Barbara Cywińska.
 
Po raz pierwszy w historii imprezy, jej uczestnicy pojawią się na niej w eleganckich strojach. - Tytuł "Danie dla Mola na salonach" zobowiązuje, dlatego poprosiliśmy panie o przybycie w wieczorowych sukniach, a panów w garniturach, frakach czy smokingach - dodaje dyrektor Cywińska.
 
W regulaminie tegorocznej edycji była też możliwość zgłaszania filmów z recepturami słodkości, ale uczestnicy zabawy nie skorzystali z tej formuły. Wprawdzie wśród propozycji pojawiła się scena z "Czekolady" z Juliette Binoche i Johnnym Depp'em, ale w ostatniej chwili autorka zrezygnowała z tego pomysłu. 

Zgodnie z tradycją podczas sobotniego finału uczestnicy konkursu nie tylko zaprezentują wybrane fragmenty lektur lub własne prace, ale też przyrządzają opisane w nich potrawy.

Podsumowanie 15 edycji "Dania dla Mola", którego organizatorami są MBP w Bychawie i miejscowa kawiarnia artystyczna "Złota Lira", rozpocznie się o 18.00 w Bychawskim Centrum Kultury. 
Powrót