Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Bezpłatne badania mammograficzne

25-06-2012

Mieszkanki kolejnych ośmiu gmin powiatu lubelskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. W pierwszych dniach lipca mammobus przyjedzie do gmin: Borzechów, Krzczonów, Głusk, Jabłonna, Wysokie, Konopnica, Garbów i Wojciechów, a zainteresowane panie już mogą się zapisywać na mammografię.

Mogą to zrobić telefonicznie pod numerami: 58 666 2 444 i 801 080 007 lub na stronie organizatora: www.fado.pl.

Badania są organizowane w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z nich skorzystać pacjentki w wieku od 50 do 69 lat, ponieważ to w tej grupie wiekowej jest notowany największy wzrost zachorowań na raka piersi. Panie nie muszą mieć żadnych skierowań, wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty. Kobiety w wieku do 50 lat, ale nie młodsze niż 35 lat lub powyżej 69 roku życia, również mogą wykonać mammografię, ale w tym przypadku jest ona płatna i pacjentki muszą mieć zaświadczenie od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii.

W poniedziałek 2 lipca specjalny ambulans będzie stać w Kłodnicy Dolnej w gminie Borzechów przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w Krzczonowie przy Urzędzie Gminy. Następnego dnia będzie do dyspozycji mieszkanek gminy Głusk w Mętowie przy Zespole Szkół oraz w miejscowości Jabłonna na placu za ośrodkiem zdrowia. W środę 4 lipca na badania będą się mogły zgłaszać pacjentki z Wysokiego, mammobus będzie na nie czekać za ośrodkiem zdrowia „Promed” oraz gminy Konopnicka. W tym wypadku ambulans będzie stać przy ośrodku zdrowia w Motyczu. Ostatniego dnia na badania mogą się zgłaszać panie z gmin Garbów i Wojciechów. Specjalne pojazdy staną przy gimnazjum w Garbowie Pierwszym oraz w Wojciechowie za urzędem gminy.

Popularna mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Jest bezpieczna i wykonywana przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Na zlecenie NFZ robi je firma „Fado” Centrum Usług Medycznych z Gdyni.
Powrót