Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Bezpłatna mammografia w czterech gminach: Bełżyce, Strzyżewice, Wólka i Jastków.

17-05-2014

Mieszkanki powiatu lubelskiego mają kolejną okazję zadbania o swoje zdrowie i skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Jeszcze w tym miesiącu specjalny ambulans, w którym będą wykonywane, pojawi się w gminach Bełżyce, Strzyżewice, Wólka i Jastków.

Badania są planowane na koniec maja, ale by uniknąć kolejek lepiej się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie pod numerem: 58 666 2 444.

26 i 27 maja mammobus będzie do dyspozycji pacjentek w Bełżycach, przed stadionem przy ul. Zamkowej. Dzień później badania będą wykonywane w Strzyżewicach przy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. 28 maja ambulans stanie także w Turce przy Urzędzie Gminy Wólka, a 29 maja w Jastkowie przy szkole podstawowej.

Na bezpłatne badania mogą się zgłaszać panie z roczników 1945 - 1964, czyli w wieku od 50 do 69 lat, ponieważ to w tej grupie jest notowany największy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. 

Pacjentki nie muszą mieć żadnych skierowań. Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty i zdjęcia poprzednich mammografii, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.
 
Według lekarzy niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal stuprocentowe wyleczenie. Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, specjaliści uważają, że każda świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać mammografii.

Tymczasem z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca kwietnia na badanie zgłosiło się niewiele ponad 47 procent uprawnionych pacjentek z Lubelszczyzny. W powiecie lubelskim wskaźnik ten jest tylko nieco wyższy i wynosi 48,45 procent.

Najbliższe badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będą wykonywać specjaliści z firmy LUX MED w Gdyni.
 

Źródło: www.ias24.eu

Powrót