Aktualności

Zdjęcie Artykułu

50-lecie Domu Pomocy Społecznej w Matczynie

07-12-2015

W piątek 4 grudnia br. Dom Pomocy Społecznej w Matczynie obchodził jubileusz 50 – lecia swojej działalności. Uroczyste obchody jubileuszu zgromadziły byłych i obecnych mieszkańców placówki, ich rodziny, pracowników, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji oraz dyrektorów DPS z województwa lubelskiego. W sumie w uroczystości wzięło udział około 300 osób.

Goście podczas uroczystości obejrzeli m.in, prezentację multimedialną opowiadającą 50 – letnią historię DPS w Matczynie oraz kroniki i wystawę fotograficzną. Nie zabrakło też gratulacji, życzeń i prezentów. Placówka otrzymała odśnieżarkę, lodówkę, myjkę ciśnieniową, pościel, kijki do nordic walking, plecaki dla uczniów, obieraczkę do ziemniaków, słodycze oraz wiele innych upominków.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania byli wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, poseł Jan Łopata, starosta lubelski Paweł Pikula, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Aleksandra Warmińska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Albin Mazurek, naczelnik II Urzędu Skarbowego w Lublinie Sławomir Kuna, Iwona Osmałek z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i Piotr Kienig z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie rozpoczął działalność w styczniu 1965 roku. Budynek, w którym mieścił się DPS, powstał z myślą o 60 wychowankach i utworzeniu w nim domu dziecka, ale szybko okazało się, że bardziej potrzebny jest DPS. Zamieszkały w nim dzieci z upośledzeniem umysłowym, niepełnosprawnością fizyczną oraz różnymi współwystępującymi chorobami. Już pół roku po otwarciu placówki liczba mieszkańców była prawie dwukrotnie większa niż pierwotnie planowano. Trafiły tutaj nie tylko osoby z województwa lubelskiego, ale również sąsiednich regionów, a nawet tak odległych jak ówczesne gdańskie czy wrocławskie, ponieważ dom w Matczynie był jedną z nielicznych tego typu placówek dla dzieci w Polsce.

W ostatnich dwóch latach, m.in. dzięki wsparciu ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, placówka została zmodernizowana, poprawiła się jakość usług i życia mieszkańców, a pracownicy podczas licznych szkoleń podnieśli swoje kwalifikacje. 
Obecnie DPS w Matczynie ma 175 miejsc, w sześciu grupach, w których zamieszkują osoby o podobnym stopniu sprawności psychofizycznej, potrzebach, możliwościach i zainteresowaniach.

  GALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOKU

Powrót