Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie negatywnym sytuacjom. Warto rozmawiać, edukować, szukać rozwiązań problemów. Działania te odnoszą większy skutek, jeżeli są podjęte przez przedstawicieli wielu instytucji – szkół, ośrodków zdrowia, jednostek pomocy społecznej, policji, sądu. Bardzo przydatna jest wymania doświadczeń i praktyk, a także wspólne, skoordynowane działania na rzecz osoby poszkodowanej przemocą lub wobec sprawcy przemocy.
Powiat Lubelski w ramach „Powiatowego programu profilaktycznego w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie na lata 2014-2017” zorganizował w czerwcu br. 3 spotkania konsultacyjne, których celem było wzmocnienie współpracy z instytucjami, ośrodkami i placówkami zobowiązanymi do podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dziecka. Istotą zorganizowanych spotkań było:
Konsultacje odbyły się w trzech terminach:
Wszystkie spotkania były prowadzone przez Pana Włodzimierza Sierociuka z Informacyjnej Agencji Samorządowej. Uczestnikami byli również Członkowie Zespołu ds. realizacji „Powiatowego programu profilaktycznego w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie na lata 2014-2017”, w tym reprezentanci: Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublinie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie, Starostwa Powiatowego w Lublinie oraz ośrodków pomocy społecznej.
W każdym ze spotkań udział wzięli przedstawiciele Zarządu Powiatu w Lublinie. Spotkania konsultacyjne były urozmaicone prezentacją, którą przygotowała Pani Marzena Skoczylas, następnie przyjęły formę dyskusji, podczas której omawiano trudności i próbowano rozstrzygnąć problematyczne kwestie, z jakimi w pracy zawodowej spotykają się przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji i placówek. Dzięki temu możliwe stanie się osiągnięcie lepszego standardu realizowanych przedsięwzięć ukierunkowanych na pomoc krzywdzonemu dziecku, a tym samym zbudowanie kompleksowego systemu pomocy rodzinom dotkniętym lub zagrożonym przemocą.
Działania w ramach Programu będą kontynuowane jesienią br. Planowane jest zorganizowanie konferencji, na której podjęte zostaną najbardziej istotne z punktu widzenia różnych instytucji zagadnienia w celu wypracowania tzw. „dobrych praktyk”.
red. Aneta Łońska, Marzena Skoczylas
![]() |
![]() |
![]() |