Magiczny świat z Oligusem

25-10-2019

W tym roku Stowarzyszenie Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Oligus” działające przy Zespole Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie skończyło 15 lat.

We wrześniu i październiku realizowało zadanie publiczne „Magiczny świat z Oligusem” dofinansowane ze środków Powiatu Lubelskiego. Grupą docelową zadania byli podopieczni Stowarzyszenia „Oligus”, a zarazem uczniowie ZSS. W projekcie brali też udział chętni podopieczni Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Matczynie oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Matczynie.

Celem realizacji zadania o charakterze kulturalnym było obchodzenie cyklicznej imprezy (odbywa się co roku) wspólnie z podopiecznymi i środowiskiem lokalnym związanej z: wycieczką, konkursem plastycznym, Świętem Szkoły, czyli Dniem Komisji Edukacji Narodowej, wystawą prac oraz przypadającymi w tym roku obchodami 15-lecia założenia Stowarzyszenia „Oligus”.

Zadanie miało charakter wieloetapowy. Najpierw 26 września 2019 r. została zorganizowana wycieczka do „Magicznych ogrodów” w Trzciankach koło Janowca dla 30 podopiecznych. Następnie był ogłoszony konkurs plastyczny „Magiczny świat z Oligusem” dla podopiecznych Stowarzyszenia „Oligus”, DPS i POW, związany z poznanymi przez podopiecznych baśniowymi postaciami, krainami itp. z wycieczek organizowanych przez Stowarzyszenie od czasu jego powstania oraz z baśni H. Ch. Andersena, który jest patronem Szkoły Podstawowej w ZSS przy DPS, przy której działamy.

Finał zadania to dwudniowe uroczystości, które odbyły się 17 i 18 października 2019 r. Pierwszego dnia świętowaliśmy 15-lecie założenia Stowarzyszenia „Oligus”.

Na Jubileusz Stowarzyszenia przybyli znamienici goście w osobach: Kurator Oświaty Teresy Misiuk, Dyrektora Mariusza Kidaja z Urzędu Wojewódzkiego, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie Jacka Figarskiego, Burmistrza Bełżyc Ireneusza Łucki, ks. Leszka Niedźwiedzia, Dyrektorów: Magdaleny Widelskiej, Anny Ostasz, Justyny Łucki, Marty Jarzyny-Walczak, Anny Adamczyk, Kierownik Urszuli Zielińskiej; Darczyńców: Barbary Stec, Romana Madejka, Grzegorza Kamińskiego, Katarzyny Bednarczyk-Parzys oraz współtworzącej imprezę Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Matczynie Renaty Rejnowskiej.

Podczas tego święta rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Magiczny świat z Oligusem”.  Prace nagrodzonych uczestników znalazły się w projektowym kalendarzu. Laureaci to: Paweł Brewczak i Beata Kawałko z POW w Matczynie, Agnieszka Nowicka z DPS w Matczynie oraz Łukasz Czobot, Piotr Grajewski, Dominik Zając, Piotr Howaniec, Bartosz Buryniewicz, Malwina Jagitka, Justyna Jędrasik, Paweł Eliasz, Mikołaj Lalak z ZSS przy DPS w Matczynie. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Szymon Drozd, Kacper Flis, Nicola Krzyżanek, Grzegorz Grajewski, Dominika Duda, Iwona Bielecka z ZSS przy DPS. Nagrody wręczył im Dyrektor PCPR w Lublinie Jacek Figarski i Prezes Stowarzyszenia „Oligus” Aneta Frąk-Tuziemska.

Następnie Prezes przedstawiła 15-letni dorobek organizacji oraz podziękowała za współpracę wszystkim zgromadzonym gościom, członkom Stowarzyszenia, podopiecznym i Zarządowi oraz wręczyła drobne upominki. Zgromadzeni goście docenili działalność „Oligusa”, składając gratulacje.

Uroczystość uświetniła swoim występem zaproszona przez organizatorów Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Motyczu, której dyrygentem jest pan Anton Szaszkow. Uwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie „Sto lat” ze wsparciem orkiestry oraz zdmuchnięcie świeczek na torcie.

18 października odbyła się uroczystość Święto Szkoły, czyli dzień popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Odbyło się pasowanie na przedszkolaka oraz na uczniów klas I szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy. Dyrektor Renata Rejnowska przedstawiła działalność szkoły w ostatnim roku oraz wręczyła Nagrody Dyrektora: Ewie Gostyńskiej-Szłapie, Irenie Wasyluk, Iwonie Twardowskiej, Elżbiecie Saczuk, Agnieszce Borowiec, Anecie Frąk-Tuziemskiej, Annie Orzeł oraz Urszuli Kuś. Nagrodę Kuratora otrzymała Maria Sobich, a Nagrodę Starosty Lubelskiego - Katarzyna Orzeł.

Uczniowie klas przysposabiających do pracy złożyli życzenia pracownikom szkoły i wręczyli prezenty – własnoręcznie wykonane mydełka. W dalszej części nauczyciele wystąpili w niespodziewanym przedstawieniu, parodiując „Czerwonego Kapturka”. Po słodkim poczęstunku dla uczestników i gości wystąpił Art Concept z Radomia, wystawiając interaktywny spektakl „Koziołek Matołek”.

W uroczystości brali udział podopieczni „Oligusa” oraz podopieczni DPS i POW w Matczynie (ok. 120 osób).

Dofinansowanie zadania publicznego było przeznaczone na: organizację wycieczki (autokar, wejściówki); zakupy artykułów: spożywczych, papierniczych, dekoracyjnych, biurowych, jednorazowego użytku; nagrody dla uczestników konkursu, występ grupy teatralnej, wywołanie zdjęć, wydruk kalendarza z pracami pokonkursowymi, tort okolicznościowy i wynagrodzenie dla księgowej.

Wystawa pokonkursowa została przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach, gdzie można ją obecnie oglądać.

O naszych działaniach informowaliśmy na Facebooku „Oligusa” i szkoły, stronie internetowej ZSS przy DPS oraz napisaliśmy do gazet lokalnych. W dzień obchodów 15-lecia odwiedziła nas Telewizja Lublin i został wyemitowany materiał w „Panoramie Lubelskiej”.

Źródło: Stowarzyszenie Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Oligus”