Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Zapraszamy na jednodniową i plenerową imprezę rodzinną!

14-09-2016

18 września do Dąbrowicy zjadą Słowianie, Husaria, Kadra Rycerska, Towarzystwo Szabli i Miecza...

Dąbrowica należy do najstarszych miejscowości Lubelszczyzny, powstała w początkach XIV wieku. Szczególną rolę w jej dziejach odegrał ród Firlejów, który w XVI i pierwszej poł. XVII zaliczał się do grona najbardziej wpływowych i zamożnych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Zasiadali w Izbie Poselskiej i Senacie, pełnili najwyższe funkcje w administracji centralnej i lokalnej, w dyplomacji i w Kościele. Zakładali miasta i wsie, a będąc ulubieńcami Królowej Bony hojnie wspierali także rozwój kultury i sztuki. To pod ich patronatem tworzył Jan Kochanowski. Najważniejszą siedzibą rodu była przez długi czas Dąbrowica, która Firlejom zawdzięcza okres swej największej świetności, a na przełomie XVI/XVII wieku stała się jednym z centrów politycznych Lubelszczyzny. W późniejszym okresie Dąbrowica przechodziła zmienne koleje losu, zmieniali się jej właściciele, a wspaniały późnorenesansowy pałac Firlejów ulegał stopniowemu zniszczeniu. Dziś jedyną pamiątką po bogatej historii tej miejscowości jest zabytkowa, niszczejąca wieża – pozostałość po pałacu Firlejów.

 

Już po raz szósty w naszej gminie odbędzie się niezwykłe wydarzenie związane z historią jednej z miejscowości. Jarmark Firlejowski to impreza plenerowa przywołująca dawne tradycje dworskie i rycerskie z czasów świetności Rzeczpospolitej.

 

Cała uroczystość otworzy msza święta z elementami obrządku w języku łacińskim, która odbędzie się o godz. 11:30 w kościele parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy. Tuż po niej goście będą mogli wysłuchać koncertu organowego p. Marka Bochniaka pt. Muzyka, której słuchali Firlejowie.

 

Odbędą się także koncerty - Chóru Benedictus, Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica, muzyki folkowej kapeli Styrta oraz potańcówka przy kapeli ludowej z Dąbrowicy 

 

Nie lada gratka szykuje się dla miłośników dawnych czasów rycerskich. Wystąpi m.in. Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej, która wiernie odtworzy moment wymarszu na wojnę rodem z powieści Henryka Sienkiewicza. Żywą lekcję historii pokaże grupa Towarzystwa Szabli i Miecza z Zamościa, która w historycznych strojach zaprezentuje sztukę dawnego frechtunku z XVI i XVII wieku. 

 

Do Dąbrowicy zajadą także zawodowi rycerze! Pokaz prawdziwych walk rycerskich odbędzie się na scenie letniej GOKiS. Walki bohurtowe zaprezentuje Rycerska Kadra Narodowa, wśród nich nasz zaprzyjaźniony kowal (rycerz-pasjonat)p. Tomasz Gomoła, który w  tym roku wraz z kadrą walczył na Rycerskich Mistrzostwa Świata!  

 

Nowością tegorocznej edycji będzie ustawienie Słowiańskiego grodu (grupa z Wólki Bieleckiej), w którym to każdy będzie mógł postrzelać z łuku na torze łuczniczym, nauczyć się wyplatania krajek, a nawet skosztować wczesnośredniowiecznych potraw! Na scenie odbędzie się także pokaz mody człowieka pierwotnego oraz nauka tańca dawnego!

 

Wszystko odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy oraz „Domu Spotkań” Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy istniejącej jeszcze wieży Firlejów - jedynym w Dąbrowicy zachowanym zabytkiem pamiętający świetne czasy rodu magnackiego.

 

Zapraszamy!

Patronat honorowy: MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO - SŁAWOMIR SOSNOWSKI 

 

Patronat medialny: TVP3 LUBLIN

 

Sponsor: LOTTO. Totalizator Sportowy Odział w Lublinie

 
 
Powrót