Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Powiatowy Dzień Bibliotekarza

14-06-2016

W dniu 9 czerwca 2016 roku odbyła się wyjątkowa uroczystość - Powiatowy Dzień Bibliotekarza. W związku z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim postać ta patronowała tegorocznym obchodom tego wydarzenia. Uznanie roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza jest znakomitą okazją do przybliżenia życia i twórczości tak ważnego dla Polski pisarza i jednocześnie zachętą do poznania historii, o której w wielu swoich powieściach pisał noblista.

W tym roku organizatorami uroczystości byli: Gmina Jabłonna, Powiat Lubelski, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie. Święto odbywało się pod hasłem „Spacer po Jabłonnie w rytmie słów”. Zaproszeni gości przybyli z całego Powiatu Lubelskiego, by podziwiać walory przyrodnicze gminy Jabłonna, smakować lokalne przysmaki oraz wziąć udział w grach terenowych, które prowadziły w miejsca bardzo urokliwe i na co dzień niedostępne. Spacer po pięknym parku i możliwość podziwiania architektury dawnego majątku Vetterów oraz wysłuchania historii tego miejsca to kolejna atrakcja przygotowana przez organizatorów.

Spotkanie było okazją do przypomnienia o ważnej misji bibliotek we współczesnym świecie oraz o ludziach, którzy stają na straży wartości przechowywanych i udostępnianych w tych instytucjach. Podczas spotkania prowadzono rozmowy o przyszłości bibliotek i zastanawiano się nad sposobami wzbudzania zamiłowania społeczeństwa do książek. O zaletach czytania książek Henryk Sienkiewicz pisał: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra…”.

Powrót