Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe Powiatu Lubelskiego już wybrane

05-09-2018

Podczas Dożynek Wojewódzkich w Radawcu rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach. Za najpiękniejszy wieniec tradycyjny komisja uznała wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Stasina, gm. Wojciechów, a w kategorii wieńców współczesnych wygrał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Wierciszowie, gm. Jabłonna.

Barwny korowód wieńców dożynkowych to nieodłączny element obrzędów dziękczynnych za pomyślne ukończenie żniw i prac polowych. W misternie wykonanych wieńcach przejawia się silne przywiązanie do ojczystej ziemi, ludowych obyczajów i wiary katolickiej. Wieńce tradycyjne wykonywane według starych wzorów z wykorzystaniem wyłącznie płodów naturalnych, czyli kłosów, ziaren, warzyw, owoców i kwiatów, nawiązują formą do korony, są wykonywane na szkielecie pałąkowym, mogą być płaskie, koliste lub w kształcie stożkowej kopy. Natomiast wieńce współczesne - o dowolnej kompozycji i inwencji twórczej, wykonywane w dowolnej technice i z dowolnych materiałów - odwołują się do aktualnej rzeczywistości społecznej, religijnej, historycznej lub obyczajowej.
 
W tym roku gminy Powiatu Lubelskiego zgłosiły 38 wieńców w dwóch kategoriach. Wszystkie wieńce zachwycały zarówno techniką wykonania, jak i pomysłowością, dlatego komisja konkursowa złożona z przedstawicieli gmin powiatu lubelskiego pod przewodnictwem Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie Beatą Janiszewską-Brudzisz miała niełatwe zadanie. Podziękowania, dyplomy oraz nagrody wręczyli Starosta Lubelski Paweł Pikula i Członek Zarządu Dariusz Gajo.
 
Wyniki Powiatowego Konkursu Wieńców Dożynkowych przedstawiają się następująco:
 
W kategorii wieńców tradycyjnych komisja przyznała:
 
I miejsce i nagrodę w wysokości 1100 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich ze Stasina gm. Wojciechów
II miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich z Garbowa gm. Garbów
III miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł dla Mieszkańców wsi Kalinówka w gminie Głusk wraz z sołtysem Panią Renatą Ryś oraz Radą Sołecką
 
W kategorii wieńców współczesnych komisja przyznała:
I miejsce i nagrodę w wysokości 1100 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich w Wierciszowie gm. Jabłonna
II miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich w Bogucinie gm. Garbów
III miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł dla Sołectwa Babin gm. Bełżyce
 
W Wojewódzkim Konkursie Wieńców Dożynkowych dwa wieńce z naszego powiatu zajęły miejsca na podium. W kategorii wieńców współczesnych gmina Wojciechów uplasowała się na miejscu drugim, ex aequo z gminą Kamionka. A w kategorii wieńców współczesnych na drugim stopniu podium znalazła się gmina Garbów, ex aequo z gminą Janowiec.
 
Powrót