Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Dożynki Wojewódzkie 2018 za nami

07-09-2018

Niedzielę 2 września mieszkańcy Powiatu Lubelskiego spędzili w Radawcu na terenie Aeroklubu Lubelskiego na corocznym Święcie Plonów - Dożynkach Wojewódzkich, organizowanych wspólnie przez Zarząd Województwa Lubelskiego, Powiat Lubelski oraz Gminę Konopnica.

Bogaty program kulturalno-rozrywkowy oraz liczne atrakcje zapewniły przybyłym na imprezę niezapomniane przeżycia, a dzieciom pozwoliły cieszyć się ostatnimi chwilami wakacji.
 
Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie otwarciem bram przez gospodarzy - Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, Starostę Lubelskiego Pawła Pikulę oraz Wójta Gminy Konopnica Mirosława Żydka, po śpiewnym wezwaniu „Otwórzcie wrota…” wykonanym przez zespół „Prosto z pola” z Niedrzwicy Dużej.  Tym elementem, nawiązującym do dożynek sprzed lat, rozpoczęto korowód wieńców dożynkowych Powiatu Lubelskiego oraz powiatów województwa lubelskiego.
 
Nieodłącznym elementem naszych dożynek jest teatralne przedstawienie obrzędu dożynkowego oraz chlebowego wraz z przekazaniem chleba. W tym roku scenę żniwną pt. „Ziemio ty piękna” przedstawili artyści Zespołu Śpiewaczego Pod Zielonym Dębem z Woli Osowińskiej. Msza św. odprawiona przez księdza prałata dra Tadeusza Pajurka została uświetniona przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Henryczki” z Bychawy oraz „Chór w Dubicy” z powiatu bialskiego. Podczas mszy dary złożyli kolejno starostowie dożynek Elżbieta Buła i Jerzy Serwinek, gospodarze oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie Katarzyna Kremeś i Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie Antoni Skrabucha.
 
Ostatnim tradycyjnym elementem części obrzędowej dożynek było dzielenie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż, który gospodarzom – Marszałkowi Sławomirowi Sosnowskiego, Staroście Pawłowi Pikuli i Wójtowi Mirosławowi Żydkowi - przekazali starostowie dożynek.
 
Święto rolników sprzyja wyróżnieniu najlepszych. W tym roku Marszałek Sławomir Sosnowski wręczył odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” czterem rolnikom z terenu powiatu lubelskiego mającym szczególne osiągnięcia w rolnictwie. Wyróżnienie otrzymali: Sylwester Mariusz Adamczyk z miejscowości Dębina w gminie Strzyżewice, Krzysztof Baran z Kiełczewic Maryjskich w gminie Strzyżewice, Sławomir Chudzik z miejscowości Palikije Pierwsze w gminie Wojciechów i Tadeusz Grzegorczyk z Bychawy.
 
Podczas niedzielnego święta odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejsza Posesja Powiatu Lubelskiego”. W kategorii zagroda wiejska (gospodarstwo rolne) pierwsze miejsce zajęła posesja Anny Poleszak z gminy Bełżyce, a w kategorii zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna zwyciężyła posesja Justyny Strumińskiej z gminy Bychawa.
 
Kulminacyjnym punktem dożynek jest wręczenie nagród wyróżnionym wieńcom dożynkowym. Starosta Lubelski Paweł Pikula oraz Członek Zarządu Dariusz Gajo wręczyli laureatom dyplomy wraz z nagrodami finansowymi, a pozostałym uczestnikom - podziękowania. Komisja złożona z przedstawicieli gmin powiatu lubelskiego na czele z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Lublinie za najpiękniejszy w kategorii wieńców tradycyjnych uznała wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Stasina w gminie Wojciechów, a w kategorii wieńców współczesnych - wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Wierciszowie w gminie Jabłonna.
 
Dożynki to także ciekawe wystawy m.in. sprzętu rolniczego, stoiska gmin i powiatów, występy zespołów ludowych, wesołe miasteczko, animacje i zabawy dla dzieci. Na terenie Wioski LGD Kraina wokół Lublina zaprezentowały się wszystkie gminy naszego powiatu oraz szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski, przedstawiając ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny.
 
Po godzinie 16.00 na scenę wkroczył Kabaret Smile, który poprowadził część koncertową niedzielnej imprezy. Po kilku skeczach grupy kabaretowej pochodzącej z Lublina, które rozbawiły licznie zgromadzoną pod sceną publiczność i wprowadziły ją w zabawowy nastrój, na scenie zaprezentował się zespół Kalina Folk, zachwycając wszystkich pięknym śpiewem, ubiorem oraz repertuarem. Następnie na dożynkowej scenie wystąpił zespół Łąki Łan, po nim Ania Dąbrowska, a gwiazda tegorocznych dożynek - zespół Pectus - bawił gości aż do pokazu sztucznych ogni, który zakończył tegoroczne Dożynki Wojewódzkie w Radawcu.
 
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i zapraszamy za rok!!!
Powrót