Zabytki

Zdjęcie Artykułu

Skansen pszczelarski i Muzeum Pszczelarstwa

Zespół uli znajdujący się na terenie parku pałacowego w Pszczelej Woli stanowi dużą wartość dokumentalną dla historii pszczelarstwa w Polsce. Wiele eksponatów pamięta trzy ubiegłe stulecia, przypominając nam o naszym pochodzeniu, korzeniach, kulturze, sztuce oraz obyczajach.


Najstarszym zabytkiem w naszych zbiorach jest ul wykonany z drewna sosnowego pochodzący z XVII wieku, ofiarowany przez Józefa Krasnowskiego.

W skansenie zgromadzone zostały unikalne eksponaty dokumentujące sztukę, pracę bartnika i pszczelarza; jej historię i współczesność. W zbiorach znajdują się między innymi: stare ule, naczynia na miód, narzędzia bartne, prasy do miodu, miodarki drewniane i wiele innych.
Idea założenia skansenu pszczelarskiego i tzw. izby pamiątek pszczelarskich powstała w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku. Wyszukane w terenie w czasie rajdów i wycieczek eksponaty zaczęto skupować i gromadzić w Technikum Pszczelarskim. Z tych zbiorów w 1973 roku powstał skansen i Izba Pamięci, które stały się pomocą naukową i atrakcją turystyczną zarówno dla uczniów, uczestników kursów, jak i licznych wycieczek. Uroczystego otwarcia skansenu w dn. 17 czerwca 1973 roku dokonał prof. dr A. Demianowicz wraz z doc. dr. J. Woźnicą, przecinając wstęgę podczas obchodów Święta Miodobrania.

Dziś każda z wycieczek odwiedzających Pszczelą Wolę z zainteresowaniem ogląda „ocalone od zapomnienia” przedmioty i parowiekowe kłody. Zabytki zgromadzone w skansenie pozwalają naocznie poznać historię pszczelarstwa na ziemiach polskich.

Pszczela Wola to środek położony w zespole parkowym nad rzeką Bystrzycą w rejonie czystym ekologicznie. Rosną tutaj ciekawe, rzadko spotykane w kraju okazy drzew i krzewów: miłorząb, orzech czarny, dąb korkowy i inne. Na terenie znajduje się skansen pszczelarski. Malownicza i bezpieczna okolica sprawia, że Pszczela Wola jest doskonałą bazą wypadową na trasy pieszych i rowerowych wycieczek. Część ośrodka stanowią tereny rekreacyjne sportowe, basen odkryty, stadion piłki nożnej z bieżnią lekkoatletyczną, boisko do siatkówki, koszykówki, sala gimnastyczna ze stołami do tenisa stołowego, siłownia z sauną. Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, starodawny młyn wodny, lodownia, zabytkowy pałac i oficyny.250 osobowy internat z 3, 4-osobowymi pokojami i całodziennym wyżywieniem zapewnia komfortową naukę i wypoczynek.

Wszystkich odwiedzających Pszczelą Wolę serdecznie zachęcamy do obejrzenia unikatowej kolekcji uli w skansenie.

23-109 Pszczela Wola

tel. 081 562 80 70, tel./fax. 081 562 87 73

e-mail: sekretariat@pszczelawola.edu.pl

Dyrektor – Mirosław Worobik

Wstęp: Wolny

Położenie: położony 15 km od Lublina, na trasie Lublin - Bychawa

Noclegi:
Gospodarstwo agroturystyczne
BYSTRZYCA NOWA 9b
Tel.: 608-028-521 lub 501-210-256

Gospodarstwo Agroturystyczne „U Gieni”
Genowefa Baran
KIEŁCZEWICE DOLNE Tel.: (81) 56 66 362

Gospodarstwo ekologiczne
Jerzy i Urszula Jarosz w
KIEŁCZEWICACH DOLNYCH 22
Tel.: (0-81) 56 66 348
Powrót