Zabytki

Zdjęcie Artykułu

Baszta Firlejów w Dąbrowicy i Dom spotkań

Najlepsze lata dla rozwoju Dąbrowicy, to okres, gdy była ona własnością Firlejów. Pierwsza rezydencja tej rodziny powstała w Dąbrowicy prawdopodobnie w 1 ćwierci XV wieku.

Pobudowany wtedy zamek istniał do połowy XVI w., gdy ok. 1553 r. rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa, ukończona ok. 1565 r. Dokonali jej Piotr Firlej i jego syn Mikołaj. Szesnastowieczny zamek po przebudowie był murowany, dwukondygnacjonowy, dwutraktowy z basztą w narożniku południowo-zachodnim, pochodzącą z końca XVI wieku. Następna rozbudowa, tym razem na rezydencję o charakterze pałacu, miała miejsce w latach 1610-1630. Pałac ten został wzniesiony na planie odwróconej litery "L". Był murowany z cegły i kamienia, dwukondygnacjonowy. Zachodnie skrzydło posiadało na narożach trzy wieloboczne wieże, natomiast elewację wschodnią stanowiła dwukondygnacjonowa galeria arkadowa, zwieńczona attyką. W roku 1694 pałac uległ spaleniu a na początku XVIII w. został splądrowany przez wojska szwedzkie i od tego czasu zaczął popadać w ruinę (w 1775 r. nie posiadał dachu). Nigdy nie został odbudowany. W II ćwierci XIX wieku rozebrano jedną z wież, drugą w końcu tego stulecia. W latach 1956-1957 miała miejsce konserwacja zachowanej wieży południowo-wschodniej i rekonstrukcja jednej z arkad galerii.

W końcu lat 70 wybudowano Międzynarodowy Dom Spotkań w którego bryłę wkomponowano zabytkową wieżę.
 
Kilka słów o Domu Spotkań w Dąbrowicy

"Dom Spotkania" w Dąbrowicy jest jednostką strukturalną Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Został otwarty i poświęcony przez ks abp Bolesława Pylaka w dniu 24 maja 1995 roku. Od tej pory, zgodnie z zadaniami statutowymi Caritas, Dom służy ludziom, niosąc pomoc charytatywną najbardziej potrzebującym, w szczególności chorym, niepełnosprawnym i ubogim. Dbając o potrzeby duchowe, realizuje bardzo konkretne działania materialne, m.in. organizuje turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz letni i zimowy wypoczynek dla dzieci z najuboższych rodzin.

Wstęp Wolny

Położenie i dojazd: Dąbrowica to wieś położona 7 kilometrów na północny zachód od Lublina, w kierunku na Nałęczów.

Noclegi: Z noclegu w "Domu" może skorzystać każdy. Wystarczy dokonać rezerwacji pod nr tel. 081 502 08 29, 0 604 245245 lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: dom.spotkania@kuria.lublin.pl
Powrót