Szlaki turystyczne

Powiat Lubelski to doskonały teren do uprawiania turystyki rowerowej. Dobrze rozwinięta sieć szlaków rowerowych ułatwia turystom dotarcie do najciekawszych jego zabytków i innych ciekawych miejsc. Przez Powiat przebiega czerwony szlak rowerowy biegnący z Lublina do Kazimierza Dolnego. Ponadto ta terenie niemal każdej z gmin wyznaczone są szlaki rowerowe, które tworzą sieć pozwalającą na zaplanowanie ciekawych wycieczek. Miejscem, skąd najlepiej zacząć, krótszą lub dłuższą wycieczkę, jest Zalew Zemborzycki.

Właśnie tam prowadząca wokół Zalewu ścieżka rowerowa łączy się ze szlakami prowadzącymi po terenie podlubelskich gmin. Bardziej doświadczeni turyści mogą znad Zalewu Zemborzyckiego wyruszyć w ciekawą trasę wzdłuż rzeki Bystrzycy i dalej aż do Kraśnika, gdzie przebiega czerwony szlak rowerowy łączący Kazimierz Dolny z Roztoczem. Poza szlakami rowerowymi na terenie Powiatu Lubelskiego istnieją szlaki stworzone z myślą o pieszych turystach. Najciekawszym z nich jest niebieski szlak rozpoczynający się w Lublinie przy Ogrodzie Botanicznym i biegnący doliną Ciemiegi. Na tą blisko 30 kilometrową trasę, poza wygodnymi butami, warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, gdyż dolina Ciemięgi należy do najbardziej malowniczych miejsc w okolicach Lublina.

Pośród wielu form aktywnego spędzania wolnego czasu, które oferuje Powiat Lubelski, coraz większą popularnością cieszy się jazda konna. Podlubelskie lasy, czy drogi polne a także okolice Zalewu Zemborzyckiego to doskonałe tereny do uprawiania tego sportu. O popularności takiego spędzania wolnego czasu świadczy chociażby z roku na rok zwiększająca się liczba uczestników różnego rodzaju imprez jeździeckich, takich jak chociażby odbywające się corocznie w Pszczelej Woli zawody w ramach Międzyszkolnej Ligi Jeździeckiej. Chcący nauczyć się jazdy konnej mogą skorzystać z usług Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, a także ośrodków w Pszczelej Woli, Bychawie czy Niedrzwicy Dużej.

Lubelski Klub Jeździecki
www.lkj.lublin.pl