Produkty tradycyjne i lokalne

90 lat OSM Bychawa

W tym roku mija 90 lat odkąd rozpoczęła swoją działalność Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 5 lutego w Zespole Szkół im. A. Kwiatkowskiego w Bychawie.

Były życzenia, gratulacje i wspomnienia… Prezes Zofia Popławska przedstawiła zarys historii Spółdzielni i obszary jej obecnej działalności. Wręczone zostały też medale i dyplomy dla zasłużonych członków Spółdzielni. A na koniec zagrał bychawski zespół „Henryk i Przyjaciele”.

OSM Bychawa to wyjątkowe miejsce, w którym niezmiennie od początku jej istnienia powstają produkty w pełni tradycyjne, bez dodatków konserwujących i barwników. Zakład produkuje artykuły mleczarskie z najwyższej jakości ekologicznego surowca, posiadające unikalne walory smakowe i zdrowotne oraz naturalną formę. Nabiał tworzony przez specjalistów łączących tradycję z nowymi technologiami, odpowiadający najwyższym standardom europejskim, jest ważnym elementem promocji Lubelszczyzny na rynku ogólnopolskim i zagranicznym. OSM Bychawa produkuje mleko, śmietanę, kefir, masło tradycyjne i maślankę, ale przede wszystkim ser twarogowy, z którego jest najbardziej znana.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie została założona 8 stycznia 1928 roku. W kolejnych latach poszerzała stopniowo swój asortyment oraz rozbudowywała zakład produkcyjny. Największy rozkwit działalności Spółdzielni nastąpił w latach 80-tych. Od 2000 roku w OSM w Bychawie rozpoczęto wdrażanie systemu zarządzania jakością HACCP, który został zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w 2005 roku. Od listopada 2006 roku Spółdzielnia posiada status zakładu unijnego. Lata 2015/2016 to czas zmian i współpracy z włoskimi serowarami opartej głównie na produkcji tradycyjnej, włoskiej mozarelii. Spółdzielnia może poszczycić się takimi prestiżowymi wyróżnieniami jak: znak „Jakość tradycja” dla twarogów i masła, znak Perła 2014, wpis na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW, wyróżnienie na MLEKO EXPO 2012. W październiku 2017 roku OSM Bychawa wprowadziła nową parasolą markę Lublanka łączącą jakość tradycyjnych, ekologicznych produktów z innowacyjnym podejściem do promocji nabiału.

Gratulujemy tak pięknego Jubileuszu i życzymy kolejnych lat prężnej działalności i dalszych sukcesów służących rozwojowi firmy!