Wyskocz na Weekend

Wolny czas jest zbyt cenny aby pozostawić go przypadkowi a szukanie wolnych miejsc wartych zobaczenia w natłoku innych informacji tez bywa uciążliwe, dlatego oddajemy państwu propozycje pięciu gotowych wycieczek po Powiecie Lubelskim. Odkryj jak to blisko...

Informacja Turystyczna

Szukasz noclegu na terenie Powiatu Lubelskiego? Zapraszamy do skorzystania z naszej bazy! Hotele, pensjonaty pokoje prywatne, agroturystyka. W tym miejscu znajdziecie Państwo prawie 50 obiektów noclegowych i gastronomicznych

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne przyciągają turystów, im więcej ma do zaoferowania dany zakątek na danym terenie, tym więcej osób zdecyduje się spędzić w nim swój wolny czas. W tym miejscu  znajdziesz atrakcje turystyczne Powiatu Lubelskiego. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.

„Dzień Jagielloński” w Lublinie – Krypty i cmentarze

16-11-2015

W sobotę 21 listopada br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza do Lublina na comiesięczne spotkanie w ramach cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. Tym razem zwiedzający zapoznają się z dziejami lubelskich krypt i cmentarzy.

Począwszy od stycznia Fundacja prezentuje historyczne „dzielnice” Lublina. Dotychczas były to kolejno:  Zamek,  „miasto w murach”, przedmieścia Krakowskie i Czwartek, Podzamcze, Przedmieście Lwowskie, Tatary, Zemborzyce, Żmigród oraz Rury.

Ostatnio byliśmy na Rurach i odwiedzaliśmy miejsca zarówno związane z wodociągiem staropolskim (m.in.. XVI-wieczną Wieżę Wodną), jak i tym współczesnym (Stacja Centralna MPWiK). Tym razem porównamy, jak kiedyś czczono pamięć przodków, a jak dzisiaj. Jeszcze w czasach jagiellońskich w ośrodkach miejskich główne cmentarze zlokalizowane były w obrębie murów, w oraz przy świątyniach parafialnych, a więc w samym „sercu”. Były one przez to bliżej życia naszych przodków.  Zastanowimy się, dlaczego uległo to zmianie i teraz miejsca pochówków wyprowadzone są poza centrum – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.

Zwiedzanie w dniu 21 listopada br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie znajdą się m. in. domniemane miejsce śmierci Jana Kochanowskiego, plac Po Farze oraz wybrane świątynie i cmentarze (po)klasztorne.  Zainteresowani będą mogli na zakończenie obejrzeć ekspozycję w kościele pobrygidkowskim wraz z kryptami (bilety: 1,5 / 3 zł).

Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego) zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.

Na zdjęciu: Krypta w kościele pobrygidkowskim w Lublinie. Fot. Janusz Kopaczek