Aktualności turystyczne

Zdjęcie Artykułu

Program XV Ogólnopolskich Spotkań Kowali

09-07-2014

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalskich na XV Ogólnopolskie Spotkania Kowali. Impreza organizowana przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 11 – 13 lipca 2014 r. w Wojciechowie położonym 6 km od Nałęczowa.

W Spotkaniach organizowanych cyklicznie od 30 lat swój udział zapowidziało ok 40 najlepszych kowali artystów z całej Polski a także z Białorusi i Ukrainy. Zmierzą się oni w konkursach kowalstwa artystycznego oraz w Konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. 
 
Imprezie towarzyszą Targi Sztuki Kowalskiej, podczas których kowale prezentują i sprzedają swoje wyroby. Jest to jedyna szansa aby osoby zainteresowane sztuką kowalską, mogły nie tylko obserwować kilkudziesięciu mistrzów przy pracy, ale przede wszystkim z szerokiej gamy wyrobów wybrać te, które najbardziej odpowiadają ich oczekiwaniom i gustom. Na Targach swoją ofertę zaprezentują również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego. 
 
Podczas imprezy przewidziano liczne atrakcje. Te 3 dni obfitować będą w pokazy kucia żelaza meteorytowego, wykonywania wyrobów użytkowych, biżuterii metalowej oraz kucia broni białej. Dodatkową atrakcją będzie pokaz podkuwania koni. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej, konkursy dla kowali i publiczności oraz występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady. 
 
Spotkania poprzedzą XX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie organizowane w dniach 1 – 13 lipca 2014 r. Jest to jedyna w Polsce szkoła tego ginącego zawodu, w której 16 młodych adeptów sztuki kowalskiej z terenu całego kraju, nabywa umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych mistrzów kowalstwa z różnych rejonów Polski. Zmagania uczestników z twardym żelazem  można bedzie obserwować codziennie w godz. 8.00 – 18.00 w plenerze, przed działającą w Wojciechowie kuźnią.
 
Zródło informacji: www.gokwojciechow.pl
 
Powrót