Aktualności turystyczne

Zdjęcie Artykułu

Miejsce warte odwiedzenia - Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych

29-09-2016

Gminny Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych połączony z Izbą Pamięci w Niedrzwicy Kościelnej to mała ojczyzna, dziedzictwo kulturowe, duchowe i materialne pozostawione przez naszych przodków. Z inicjatywy Andrzeja Pastusiaka i jego przyjaciół – sąsiadów: Janusza Różyckiego i Henryka Jaśkowskiego, którzy utwierdzili go w słuszności realizacji zamierzonego celu i założyli Fundację Ocalić Od Zapomnienia.

Pierwsze maszyny sprowadzono 09.05.2013r., a ofiarodawcami byli mieszkańcy Niedrzwicy Kościelnej. Po odrestaurowaniu sprzęt rolniczy wybiórczo, co roku prezentowano na dożynkach gminnych i powiatowych. Do chwili obecnej  zgromadzono ponad 532szt. egzemplarzy maszyn i urządzeń rolniczych oraz sprzętu użytku domowego i codziennego. W dniu 22.06.2014r. nastąpiło uroczyste otwarcie Skansenu. Poświęcenia Skansenu dokonał proboszcz parafii ks. Prałat Jan Kiełbasa. Organizatorzy zadbali o to by nikt nie był głodny. Można było zjeść zupę grochówkę z kuchni wojskowej, bigos, ciasto i inne smakołyki oraz napoje chłodzące. Do późnych godzin wieczornych grała orkiestra OSP i  zespół muzyczny ,,SHOWTIME” z Niedrzwicy Kościelnej oraz zespół śpiewaczy ,,KRAJKI”.

Na terenie Skansenu stoi spichlerz kłodnicki z okresu międzywojennego. Wewnątrz spichlerza została urządzona olejarnia na wzór olejarni z Batorza. Jest również kącik elektroniczny, gdzie zostały zgromadzone adaptery, gramofony, magnetofony,  radia, odbiorniki TV. Jest również zbiór starych wag. Na jednej ze ścian olejarni jest zbiór sprzętu wojskowego, służby: łączności,  uzbrojenia, saperskiej, mundurowej i medycznej. 

W dniu 20.12.2014r. po raz pierwszy nastąpiło pokazowe bicie oleju dla Towarzystwa Przyjaciół w Niedrzwicy Kościelnej. Natomiast dla mieszkańców Gminy zorganizowano pokaz tradycyjnego tłoczenia oleju, który odbywał się kilka razy w okresie wakacyjnym. 

W Skansenie można zobaczyć ,,Izbę pamięci” gdzie zgromadzono przedmioty użytku domowego i codziennego oraz kącik poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Od kwietnia 2015r. możemy zwiedzić kuźnię z wyposażeniem kowalskim po naszych kowalach niedrzwickich.  Są tam wiertaki na korbę, ,,sztachy” do robienia  obręczy na koła tzw. żelaźniaki, kotlina oraz stare kowadło kowalskie.

Obok kuźni stanęła stolarnia. Sprzęt i narzędzia, które znajdują się
wewnątrz to przede wszystkim: przeróżne strugi (heble), wiertarki, świdry, stół stolarski, krajzega z silnikiem elektrycznym, tokarka do tralek.

W dniu 14.05.2015r. do Skansenu został sprowadzony kombajn ,,Vistula” na worki. Jesteśmy dumni, że ta potężna maszyna była od początku  u rolników niedrzwickich tzn. od  1971r. 

10 sierpnia 2016r. to kolejna data, która zapisuje się w niedrzwickim Skansenie. Fundatorem i organizatorem całego przedsięwzięcia budowy żurawia studziennego jest zarząd Fundacji Ocalić od Zapomnienia. Żuraw został wykonany  z  grubej rosochy  grabu  jako  podpory,  długiej belki czyli szyi oraz żerdzi, na której zawisło drewniane wiadro pochodzące od  żurawia z Zakrzówka. Przy żurawiu stanęło koryto - dawne  poidło dla zwierząt.

Rozwijający się skansen maszyn rolniczych w Niedrzwicy Kościelnej zapobiegnie niszczeniu tak pięknych urządzeń rolniczych mających w sobie duszę zmysłu rolnika i producentów. 

To technologia, która do dziś nas zaskakuje. Zgromadzone w skansenie eksponaty - maszyny i urządzenia rolnicze będą systematycznie  remontowane oraz prezentowane na terenie skansenu. Staną się wielką atrakcją dla zwiedzających.  Zgromadzone zbiory będą świadczyć o wysokiej kulturze rolnej tamtych czasów naszego regionu.

Powstały Skansen  będzie również wielką atrakcją dla  wszystkich zwiedzających, gdyż   usłyszą  w nim wiele ciekawych opowieści o  przodkach.

Odwiedzający Skansen będą mogli zobaczyć: pług koleśny, pługi różnego rodzaju, radła rylcowe z 1918 roku, brony beleczkowe  drewniane, opielacze konne, grubery, kieraty XVIII i XIX w. młockarnie z lat 20 XX wieku, sieczkarnie różne,  przedwojenne chomąta, uprząż dla konia, siewnik z lat 30 XX wieku, kosiarkę,  żniwiarkę, snopowiązałkę konną, dołownik do ziemniaków konny, sadzarkę do ziemniaków konną, trzyrzędowy obsypywacz do ziemniaków, kopaczkę do ziemniaków, przetrząsacz do siana, zgrabiarki konne, śrutownik, młocarnie szerokomłotne, młocarnie sztywtówki, prasy do słomy, wozy żelaźniaki, wasąg, silnik wysokoprężny S-320, sanie, bukownik do kończyny, wialnie, młynek polski, kaszarnie XIX wieku, żarna (śrutownik),  trzepak do lnu, maszynka do skręcania lin, oraz wyposażenie domu, tj. maselnicę, niecki , dzieżę, cebery, naczynia ćwierć miara, beczki dębowe, szatkownicę do kapusty, kołowrotki, cierlice, międlice, międlarki do lnu, magle z XIX w. sagany sygnowane żeliwne, garnki gliniane, lampa secesyjna, instrument muzyczny cytra, pianino, organy miechowe i inne ciekawostki.

Fundacja ma również marzenia by pozyskać do Skansenu: maszynę parową Lokomobilę, ciągnik rolniczy Lanz  Buldog oraz  Ursus C-45.

 

Skansen jest otwarty w okresie wiosenno-jesiennym:

Piątek 14-16

Sobota 14-16

Niedziela 14-16

Szkoły po uzgodnieniu telefonicznym 

Skansen otwarty w okresie letnim:

Piątek 15-17

Sobota 15-17

Niedziela 15-17

Szkoły po uzgodnieniu telefonicznym 508 099 764

Cena biletów: dla dorosłych 5zł

dla młodzieży szkolnej 3 zł

Skansen posiada stronę internetową pod nazwą ,,Skansen
w Niedrzwicy”
oraz email: fundacjaocalicodzapomnienia@wp.pl

 

Żuraw  studzienny

Żuraw studzienny historią okryty

Co  przed laty z głębi wodę czerpał

Poił bydło i ptactwo domowe

A gospodarzom pragnienie zabierał

Stanął w Skansenie żuraw studzienny

Z grubej rosochy grabu  jego podpora

Długa belka niczym ruchoma  szyja

A na końcu żerdzi czerpak wody

Niech  harmonijny śpiew żurawi

Odbija echo i  doda nam odwagi

Zachować od zniszczenia

Pięknego   żurawia  studziennego

Bo to pomnik dawnych czasów

Więc niech pozostanie  na długie lata

w Skansenie gdzie go będą podziwiać

Niejedne ciekawe niedrzwickie oczy.

 

Autor Andrzej Pastusiak

Powrót