RPO

Zdjęcie Artykułu

Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w trosce o środowisko naturalne na terenie gmin Bełżyce, Bychawa i Zakrzew w Powiecie Lubelskim

Powiatowe budynki użyteczności publicznej, w tym szkoła, dwa szpitale i dom dziecka prowadzone przez Powiat Lubelski, skorzystają z unijnej dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych. O dofinansowanie inwestycji powiat starał się razem z gminami Bychawa i Zakrzew.

 
W powiecie lubelskim odnawialne źródła energii będą wykorzystywane w SP ZOZ-ach w Bełżycach i Bychawie, Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Bychawie oraz Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. 

Samorządowy przekonują, że zainstalowanie popularnych solarów to nie tylko działanie proekologiczne, ale również wymierne korzyści finansowe. Potwierdza to dyrektor SP ZOZ w Bychawie Piotr Wojtaś, który przypomina, że zarządzana przez niego placówka wydaje rocznie na podgrzewanie wody i ogrzewanie około 1 miliona złotych. - Gdybyśmy mieli zaoszczędzić na całej operacji nawet 100 tysięcy to już jest to dla nas propozycja bardzo korzystna - mówi dyrektor Wojtaś. 

Całkowita wartość projektu to prawie 6 milionów 860 tysięcy złotych, z czego samorządy pokryją tylko 15 procent kosztów, a resztę otrzymają z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Powiat Lubelski wykorzysta około 11 procent środków, Gmina Zakrzew 32, a Bychawa 57 procent. 

Ten rok samorządy chcą wykorzystać na sfinalizowanie wszystkich spraw proceduralnych. Sam montaż kolektorów słonecznych jest planowany na 2014 rok. 
Powrót